Najlepšie vitamíny C + všetko, čo potrebujete vedieť o tomto vitamíne

TOP kvalita
Nutraceutics Vitace
Nutraceutics VitaCé
Najsilnejší prírodný vitamín C
cena od 15 €
Pozrieť v e-shope
Obľúbený produkt
GS Vitamin C 1000
GS Vitamín C 1000
Veľmi obľúbený produkt
cena od 8 €
Pozrieť v e-shope
Obľúbená značka
Jamieson Vitamin C
Jamieson Vitamín C 1000
Kvalitný výrobca
cena od 14 €
Pozrieť v e-shope
výborná cena
Medpharma Vitamin C
Medpharma Vitamín C
Menšie balenie za super cenu
cena od 4 €
Pozrieť v e-shope

Porovnanie Vitamínov C

V redakcii sme vyskúšali 5 vitamínov C od 4 rôznych výrobcov, tak sa poďme spolu pozrieť na naše porovnanie.

Hneď v úvode treba povedať, že každý jeden prípravok plní svoj účel – doplní vám Vitamín C, takže ak siahnete po hociktorom z nich, neurobíte chybu. Rozhodujúce teda budú hlavne faktory ako sú cena, alebo vaša skúsenosť a obľúbenosť danej značky.

5 rôznych balení Vitamínu C od 4 rôznych výrobcov.
Najlepšie vitamíny C
Porovnanie veľkosti jednotlivých tabliet.

Nutraceutics VitaCé

Advance Nutraceutics Vitamin C

VitaCé patrí medzi unikáty nielen na slovenskom, ale aj na českom trhu. Ide o čistý prírodný produkt, ktorý v jednej tablete ukrýva najvyšší obsah vitamínu C vôbec.

Ako prídavné látky, ktoré len zvyšujú jeho samotnú účinnosť, obsahuje aj výťažky zo šípky, rakytníka a aceroly. Vďaka 100 % prírodnému obsahu sa ľahšie vstrebáva, čo zamedzuje vzniku akýchkoľvek nežiaducich účinkov.

Zloženie:

 • 80 mg prírodného vitamínu C
 • 100 mg extraktu z rakytníka, ktorý z 10 % tvorí vitamín C
 • 100 mg extraktu zo šípky, ktorý zo 6 % tvorí vitamín C
 • 260 mg extraktu z aceroly, ktorý z 25 % tvorí vitamín C

Dávkovanie:

Odporúčaná dávka predstavuje 1-2 tablety denne s tým, že v prípade potreby je možné užiť 2 tablety naraz. Vyžaduje sa zapiť tablety dostatočným množstvom tekutín.

Cena:

Nakoľko ide o 100 % BIO produkt, ktorý organizmus nezaťažuje, pričom aj samotný účinok je vďaka tomu efektívnejší, za 60 tabletové balenie v priemere zaplatíte cca 15 eur.

GS Vitamín C 1000 / 500

GS Vitamín C 1000 tablety
GS Vitamín C 1000 so šípkami
GS Vitamín C 500 so šípkami

GS vitamín C 1000 je ideálnou voľbou na podporu imunity, pričom ako jeden z mála sa vyznačuje postupným uvoľňovaním, čo vás drží v kondícii po celý deň.

Účinne bojuje aj proti únave a vďaka obsiahnutým šípkam je dokonalým antioxidantom, pričom chráni bunky pred oxidačným stresom. Vitamín E obsiahnutý v šípkach má priaznivé účinky na tonus pokožky a dokonca vplýva na zdravie prsníkov u žien.

Zloženie:

 • kyselina L-askorbová (vitamín C) – vyznačuje sa aj schopnosťou spevňovať cievy, pričom ide o hlavnú zložku známeho lieku na krvácavé stavy – Ascorutin
 • šípky – majú blahodarné účinky najmä pre našu imunitu

Dávkovanie:

Keďže ide o výživový doplnok s postupným uvoľňovaním, nemali by ste presiahnuť 2 tablety denne. Odporúčaná dávka je preto 1-2 tabliet denne podľa potreby a účelu užívania.

Ak by ste mali problém s prehĺtaním väčších tabliet, v ponuke je aj GS Vitamín C 500, ktorý má tablety menšie, ale samozrejme aj menší obsah vitamínu C.

Cena:

Cenovo je balenie GS vitamínu C 1000 veľmi výhodné, pričom platíte len za 50 kusov tabliet v balení – zvyšných 10 máte grátis! Investícia do zdravia vás v tomto prípade nebude stáť viac ako 8 eur.

Jamieson Vitamín C

Jamieson Vitamin C

Vrelo odporúčaný produkt najmä zo strany anemikov. Keďže vitamín C je známy svojimi posilňujúcimi schopnosťami v rámci ciev, zároveň tak reguluje optimálnu tvorbu železa.

Vhodný je najmä pre ženy po pôrode, ako aj pre tie, ktoré pri menštruácii strácajú veľa krvi (to sa deje napríklad pri endometrióze). Vitamín C priaznivo ovplyvňuje aj stav chrupaviek, kostí a zubov, pričom sa podieľa na správnej tvorbe a udržiavaní kolagénu v tele.

Zloženie:

 • 1000 mg vitamínu C s postupným uvoľňovaním

Dávkovanie:

Vzhľadom na množstvo vitamínu C v jednej tablete sa odporúča užívať jednu tabletu denne s jedlom. Nezabúdajte na pestrý jedálniček a dostatok tekutín!

Cena:

Keďže sa jedná o značku Jamieson, ktorá sa preslávila špeciálnymi výživovými doplnkami prémiovej kvality, cena sa zväčša pohybuje okolo 14 eur. Balenie však obsahuje 120 tabliet, z ktorých zaplatíte len 100!

MedPharma Vitamín C

Medpharma Vitamin C

Kombinácia 1000 mg vitamínu C so zdraviu prospešnými šípkami v mega veľkej tablete za dokonalú cenu, ktoré vydrží – to je vitamín C od firmy MedPharma.

Dajte zbohom únave, nepoddajnej, staršie vyzerajúcej pokožke a doprajte si poriadnu dávku zdravia práve vitamínom C. Ten vaše telo udrží vo forme a vy sa tak budete cítiť vitálne a zdravo aj počas chrípkového obdobia.

Zloženie:

 • 1000 mg vitamínu C
 • šípová ruža

Dávkovanie:

Tableta vitamínu C s riadeným uvoľňovaním s vysokým obsahom vitamínov je vhodné užívať jedenkrát denne po jednej tablete. Stanovené dávkovanie by ste nemali presiahnuť.

Cena:

Cenovo jeden z najdostupnejších vitamínov C na slovenskom trhu. Balenie obsahuje 37 tabliet, z toho 7 grátis. Takéto balenie vás v priemere nebude stáť viac ako 4 eur.

Všetko, čo potrebujete vedieť o vitamíne C

Spomedzi všetkých vitamínov je vitamín C bezpochyby tým najznámejším a najrozšírenejším. Pokrýva dokonca až 80% celkovej potreby vitamínov nášho tela.

Aj napriek tomu, že po ňom najčastejšie siahame pre jeho priaznivé účinky na imunitný systém, pravdou je, že toho dokáže omnoho viac.

Aké úlohy plní vitamín C v našom tele, prečo ho potrebujeme a naozaj je nutné suplementovať ho?

Čo je vitamín C a aké má účinky? 

Vitamín C, známy aj pod označením kyselina askorbová, predstavuje pre zdravie veľmi významný, vo vode nerozpustný vitamín. Dôležitý je aj preto, že naše telo si ho nedokáže vytvoriť samo a je teda nutné pravidelne ho dopĺňať.

Už samotné pomenovanie „vitamín“, ktoré vzniklo zo slovného spojenia „vital a amine“ a v preklade znamená životne dôležité amíny značí, aký veľký význam majú tieto látky pre naše zdravie.

Výnimkou nie je ani vitamín C, ktorý plní v ľudskom organizme hneď niekoľko dôležitých úloh, a to:

 • Podporuje imunitný systém, skracuje dobu liečenia nádchy či prechladnutia a zmierňuje ich priebeh.
 • Znižuje únavu a pocit vyčerpania.
 • Má antioxidačné účinky, podieľa sa na zneškodňovaní voľných radikálov.
 • Pomáha zvyšovať odolnosť voči fyzickej záťaži.
 • Podieľa sa na tvorbe kolagénu.
 • Podieľa sa na zrážanlivosti krvi a regulácii tukov.
 • Priaznivo vplýva na činnosť mozgu i činnosť nervovej sústavy.
 • Urýchľuje hojenie rán.
Nedostatok vitamínu C prejavy

Čo sa s telom deje, pri nedostatku vitamínu C? Príznaky deficitu

Príznaky nedostatku vitamínu C v organizme môžu byť rôzne.

Mierný deficit sa môže prejavovať únavou, celkovou slabosťou, pocitom vyčerpania, ale aj zlým hojením rán, oslabeným imunitným systémom či psychickou nepohodou.

Existuje ale taktiež i choroba s názvom skorbut, ktorá vzniká práve v dôsledku nedostatku céčka. Prejavuje sa pomalým a zlým hojením rán i podkožným krvácaním. Už pri malých udretiach alebo ľahkých úrazoch vznikajú modriny a opuchy.

Toto ochorenie bolo kedysi známe aj ako ochorenie námorníkov, keďže postihovalo najmä ľudí dlhodobo žijúcich na mori, ktorí nekonzumovali čerstvé ovocie. Dnes už skorbut patrí k ojedinelým chorobám.

Ak je v organizme dlhodobo nedostatok vitamínu C môže sa tiež objaviť vypadávanie zubov, zvýšené krvácanie, ale aj kostné choroby – predovšetkým u detí a mládeže. Nedostatok vitamínu C u detí môže mať za následok tiež problémy so spánkom či chudokrvnosť.

Kto by sa mal zamerať na príjem vitamínu C?

Vitamín C je dôležitý pre každého jedného jedinca. V chrípkovom období či v náročnej, stresovej etape nášho života je dobré zvýšiť príjem céčka.

Urobiť by tak mali i tehotné ženy, pretože aj bábätko v bruchu svojej matky spotrebúva vitamín C pre svoj vývin a rast.

Ďalšou skupinou sú starší ľudia a seniori, ktorých strava už často nie je bohatá na tento dôležitý vitamín v takom množstve, aké je pre zdravie potrebné.

Nielen seniori, ale i deti a dospievajúca mládež potrebuje pre svoj zdravý vývoj vitamín C v dostatočných dávkach.

Vitamín C môže tiež znižovať riziko výskytu cukrovky, a to najmä u ľudí, ktorí sú ňou ohrození – patria sem napríklad osoby s obezitou.

Vedeli ste, že fajčenie odbúrava vitamín C? Aj to je dôvod, prečo by si ho vo zvýšenej miere mal dopriať každý fajčiar.

Na pravidelné dopĺňanie vitamínu C by nemali zabúdať ani ľudia s chronickými ochoreniami či malabsorpciou, ktorá bráni dostatočnému vstrebávaniu významných látok a živín z potravy.

Rizikové skupiny nedostatok vitamínu C

Akým spôsobom možno dopĺňať vitamín C? Najlepšie zdroje

Vitamín C možno telu dodať stravou, ale i formou výživových doplnkov, ktoré môžu byť veľmi dobrou alternatívou najmä u ľudí s obmedzeným príjmom potravy.

Najlepšie potravinové zdroje vitamínu C

Tým najlepším spôsobom, ako telu doplniť chýbajúci vitamín C je vyvážená a pestrá strava, v ktorej je céčko obsiahnuté v prírodnej podobe.

Aj tu však treba myslieť na to, že obsah vitamínu C sa môže líšiť kvôli podmienkam, v ktorých sú jednotlivé plodiny pestované.

Za najlepšiu voľbu je považovaný rakytník, ale aj šípky či čierne ríbezle, ďalej kiwi, pomaranče, jahody či grapefruit.

Vitamín C v hojnom množstve však nájdete aj vo vybraných druhoch zeleniny – brokolica, pažítka, petržlenová vňať či paprika.

Nachádza sa však nielen v ovocí a v zelenine, ale dokonca i v mäse, v pečeni a v obličkách. Obsiahnutý je aj v rybách, aj keď v menšom množstve.

Najlepšie zdroje vitamínu c

Vitamín C v podobe výživových doplnkov: Ako si vybrať?

A potom tu máme vitamín C, ktorý je dostupný vo forme výživového doplnku. Predstavuje pohodlnú a cenovo dostupnú alternatívu, ako si zabezpečiť céčko v potrebnom množstve.

Ak si chcete pre seba či svojich blízkych vybrať to najlepšie céčko, mali by ste sledovať zloženie konkrétneho prípravku a údaje uvedené na jeho etikete.

Najčastejšie je v doplnku zastúpený vo forme kyseliny askorbovej, ale taktiež to môže byť i kyselina askorbová s bioflavonoidmi, askorbát sódny či askorbát vápenatý.

Čistá kyselina L-askorbová

Môže ísť o syntetickú alebo aj prírodnú formu, ktorá má v tele rovnaké účinky i vplyv.

Je mimoriadne vhodná pri tzv. nárazovom užití, teda vtedy, ak cítite, že niečo na vás lezie. Vyššie dávky z dlhodobého hľadiska však môžu spôsobovať tráviace ťažkosti. Celkovo táto forma nie je najvhodnejšie ani pre ľudí s citlivým žalúdkom, gastritídou či vredmi.

Táto forma môže byť dostupná aj v kombinácii s bioflavonoidmi, teda rastlinnými, rozpustnými pigmentami, ktoré zvyšujú vstrebateľnosť céčka.

Lipozomálny vitamín C

Táto forma je v súčasnosti považovaná za najlepšie vstrebateľnú a najviac šetrnú k tráviacemu traktu.

Uvoľňovanie vitamínu C z lipozómu zároveň prebieha postupne v priebehu niekoľkých hodín, čím sa zabezpečuje jeho vyššia koncentrácia v krvi po dlhšiu dobu.

Nevýhodou lipozomálneho vitamínu C je jeho vyššia cena, ktorá je dôsledkom veľmi náročnej technologickej úpravy.

Minerálne askorbáty

Ne etikete vitamínu C môžete nájsť uvedené i minerálne askorbáty, teda minerály naviazané na kyselinu askorobovú. Najčastejšie ide o askorbát sodný, vápenatý či horečnatý.

Pri tejto forme je znížená kyslosť a teda doplnok je šetrnejší, ale taktiež nie práve najideálnejší na dlhodobé užívanie.

Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že najlepším zdrojom je kyselina askorbová.

Formy vitamínu C

Vitamín C a jeho odporúčaná denná dávka

Podľa všeobecných odporúčaných dávok by mal zdravý človek denne prijať okolo 100 mg vitamínu C. Je však dôležité vedieť, že presná potreba sa líši v závislosti od konkrétneho jedinca, od veku, pohlavia, ale aj životného štýlu a podobne.

Odporúčané množstvo vitamínu C je tiež iné u detí. Kým dojčatá od 0 do 6 mesiacov by denne mali prijať 50 mg vitamínu C, u detí vo veku 1 až 3 roky je to 60 mg. Denná dávka rastie spolu so zvyšujúcim sa vekom dieťaťa.

Prehľad odporúčaných denných dávok vitamínu C stanovených Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Vitamín C a nežiadúce účinky: Možno sa ním predávkovať?

Vitamín C je vitamín rozpustný vo vode, čo znamená, že ak je ho v tele priveľa, vylúči sa von. Neukladá sa do zásob a teda nemožno sa ním predávkovať.

Pri nadmernej dávke sa však môžu objaviť tráviace ťažkosti, ako hnačka, bolesti brucha, kŕče, nevoľnosť.

Na čo si dať pri užívaní vitamínu C pozor?

S vitamínom C by to rozhodne nemali preháňať osoby užívajúce sulfonamidy (kotrimoxazol) a osoby s náchylnosťou k tvorbe obličkových kameňov.

Vysoké dávky tohto vitamínu tiež môžu ovplyvňovať účinky liekov určených na zníženie zrážanlivosti krvi.

Na dlhodobé dopĺňanie vitamínu C nie sú najvhodnejšie ani šumivé tablety, pretože môžu dráždiť žalúdok.

Pokiaľ užívate vitamín C v kombinácii s paracetamolom, mali by ste vedieť, že ich účinok môže byť znížený.

Lieky ako Aspirin či Acylpyrin zas znižujú biologickú dostupnosť vitamínu C.

Na záver

Vitamín C je nielen jeden z najbežnejších, ale zároveň i jeden z najdôležitejších vitamínov vôbec. Nepodceňujte preto jeho príjem. Podrží vás v náročných situáciách.

Použité zdroje:

Redakcia Megafit

Redakcia Megafit

Baví nás byť zdraví. Snažíme sa prinášať zaujímavé a pravdivé informácie zo sveta zdravia a výživy, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu životu. U nás je zdravie na prvom mieste.

Pridajte aj vy svoj názor k tomu, čo tu bolo napísané.

Pridajte komentár alebo hodnotenie

Megafit.sk
Logo