Zdravé trávenie je základ! Ako ho docieliť?

Prečo je zdravé trávenie tak dôležité a ako proces trávenia vlastne funguje? Poradíme vám tiež, ako si udržať zdravé črevá.

Potrava v stave, ako ju prijímame, je pre naše telo len veľmi ťažko využiteľná. Aby z nej náš organizmus mohol získať potrebnú energiu i cenné látky, musí nami prijatá potrava prejsť viacerými zmenami.

Súbor týchto dôležitých zmien poznáme aj pod pojmom trávenie.

Čo všetko sa na trávení podieľa a ako tento životne dôležitý proces funguje?

 

Čo je trávenie? 

Trávenie možno definovať ako biochemické procesy prebiehajúce v tráviacom systéme, ktorých výsledkom je rozloženie prijatej potravy na zložky ľahko vstrebateľné do organizmu. 

O trávení môžeme hovoriť aj ako o precese príjmu potravy, ktorý začína jej prijatím, pokračuje rozložením na menšie časti a končí vstrebaním.

Dôležitú úlohu v celom tomto procese zohráva tráviaca sústava. Z čoho pozostáva a aké sú jej funkcie?

 

Tráviaca sústava: Čo ju tvorí?

Tráviaca sústava alebo aj tráviaci trakt predstavuje skupinu všetkých orgánov, ktoré sa podieľajú na príjme, spracovávaní a vylučovaní potravy.

Tráviaci trakt sa pritom netýka len nás ľudí, ale je charakteristický pre všetky živé organizmy v celej živočíšnej ríši.

Začína v ústach na jednej strane, teda v prijímacom otvore a končí vylučovaním, teda konečníkom na druhej strane. A to platí takmer pre celú živočíšnu ríšu (mimo jednoduchých organizmov s jedným otvorom).

Pokiaľ ale dôjde k samotnému vylúčeniu, potrava v tele prejde ešte viacerými dôležitými časťami, ktoré spoločne tvoria tráviacu sústavu.

Ide o:

  • Ústa
  • Zuby
  • Slinné žľazy
  • Hltan
  • Hrtanová príklopka
  • Pažerák
  • Žalúdok
  • Žlčník
  • Pankreas
  • Hrubé črevo
  • Tenké črevo
  • Konečník
  • Análny otvor

Úlohy tráviacej sústavy

 

Tráviaca sústava a jej funkcie

Celá tráviaca sústava so všetkými svojimi súčasťami plní základné, ale aj špecifické úlohy.

Pozrime sa najprv na základné  funkcie tráviacej sústavy, medzi ktoré patrí:

  • Trávenie
  • Vstrebávanie živín
  • Premena a skladovanie živín
  • Vylučovanie

 

Trávenie

Trávenie možno označiť za základnú funkciu tráviacej sústavy. Zahŕňa premenu prijatej potravy do plne tekutého stavu, aby následne mohlo dôjsť k vstrebávaniu živín.

Prečo? Pretože naše telo nepotrebuje kuracie mäso ako také, ale živiny ktoré sa v ňom nachádzajú, teda bielkoviny, či vitamíny skupiny B. A to platí o každom jednom jedle.

 

Vstrebávanie živín

Vstrebávanie živín je premenou prijatej potravy do tekutého stavu, pri ktorom dochádza k oddeleniu živín, ktoré sa potom presúvajú do krvného obehu.

 

Premena a skladovanie živín

Pri premene sa niektoré zložky potravy postupne rozkladajú na jednoduché, napríklad bielkoviny na aminokyseliny a viaceré z týchto látok sa v rôznej forme ukladajú v tele.

 

Vylučovanie

Pri vylučovaní odchádzajú vo forme exkrementov z tela zložky, ktoré tam nepatria a zároveň sa nevylučujú iným spôsobom, ako potom či močom.

Problémy s trávením

 

Okrem štyroch základných funkcií má tráviaca sústava aj 4 špecifické úlohy. Ide o:

  • Tvorba vitamínov
  • Tvorba a vylučovanie hormónov
  • Tvorba a vylučovanie žlče
  • Zneškodňovanie antigénnych častí potravy

 

Tvorba vitamínov

V hrubom čreve sa za pomoci mikroorganizmov vytvárajú v malom množstve i vitamíny, konkrétne vitamín K a vitamín B12.

 

Tvorba a vylučovanie hormónov

Jedna zo špecifických úloh tráviacej sústavy je i vylučovanie hormónov – napríklad z pankreasu sa vylučuje peptidový hormón inzulín.

 

Tvorba a vylučovanie žlče

V pečeni ako z jednej súčastí tráviacej sústavy sa tvorí žlč, ktorá je skladovaná v žlčníku.

 

Zneškodňovanie antigénnych častí potravy

Náš tráviaci systém bol navrhnutý tak, aby bojoval s patogénmi, ktoré sa dostanú do organizmu.

Napríklad kyselina chlorovodíková v žalúdku, ktorá môže mať za následok nízke pH a vznik mikroorganizmov.

Ako zlepšiť trávenie

 

Čo všetko sa podieľa na trávení?

Trávenie nie je len o samotnom tráviacom trakte. Na trávení sa totiž podieľajú aj iné systémy v našom tele, ako črevný nervový systém, imunitný systém, mikrobióm, kardiovaskulárny systém a lymfatické cievy a uzliny.

Črevný nervový systém – Pozdĺž celého tráviaceho systému sa nachádzajú nervové zakončenia, ktoré okrem iného zabezpečujú aj prenos signálov do mozgu, aby ten následne mohol vyhodnotiť nutričný stav.

Mikrobióm – Pri procese trávenia je veľmi dôležitý aj mikrobióm, ktorý sa podieľa na rozklade niektorých látok, ale aj na tvorbe energie či niektorých mastných kyselín.

Imunitný systém – Je všeobecne známe, že až približne 70 % imunitného systému sa nachádza práve v čreve. A preto niet divu, že vzťah imunitného systému a trávenia je tak významný.

Kardiovaskulárny systém – Pre trávenie je dôležitý i kardiovaskulárny systém, pretože bez neho by naše telo nedokázalo vykonávať žiadnu funkciu.

Lymfatické cievy a uzliny – V procese vylučovania a prečisťovania zas zohrávajú dôležitú úlohu lymfatické cievy a uzliny.

 

Ako prebieha trávenie?

Trávenie je zložitý proces, ktorý začína v ústach a pokračuje ďalej v tele.

V ústach dochádza k rozhryzeniu jedla zubami a jeho premiešaniu so slinami, čím sa uľahčí prehĺtanie. Sliny sú zároveň bohaté na enzýmy dôležité pre trávenie sacharidov.

Je veľmi dôležité prijatú potravu dôkladne rozhrýzť, aby mohla byť využitá v ďalších častiach tráviaceho traktu. Zle rozžutá potrava totiž môže spôsobovať problémy v podobe nedostatočného strávenia.

Keď jedlo prehltneme, nastáva jeho cesta cez pažerák do žalúdka, kde je kyslé prostredie umožňujúce trávenie bielkovín.

Natrávené jedlo ďalej putuje zo žalúdka do tenkého čreva, kde už nastáva záverečné trávenie všetkých živín.

Nestrávené zvyšky, ktoré tvorí najmä vláknina, cestujú do hrubého čreva, kde poslúžia ako potrava pre priaznivé črevné baktérie.

Všetko nestrávené od baktérií, vody, nestráveného jedla či odumretých buniek čreva putuje vo forme stolice von z tela.

Ako podporiť trávenie

 

Prečo je zdravé trávenie tak dôležité?

Zdravé trávenie je dôležité pre celý náš organizmus. Zohráva významnú úlohu pri vstrebávaní živín, ktoré  potrebujeme pre naše zdravie.

Zdravé trávenie je však kľúčové aj pre náš imunitný systém, keďže prispieva k jeho správnej funkcii. V črevách zároveň dochádza i k absorpcii minerálov a vitamínov, nevyhnutných pre telo.

Pokiaľ naše trávenie nie je v poriadku, potrápiť nás môžu i rôzne intolerancie, ale i kožné problémy či autoimunitné ochorenia. Výnimkou nie sú dokonca ani zmeny nálad, ktoré môžu ovplyvňovať náš psychický stav. 

Bezproblémové, zdravé trávenie je teda dôležité pre naše zdravie, ale aj celkovú spokojnosť.

 

5 tipov, ako na lepšie trávenie

Chcete zlepšiť vaše trávenie? Vyskúšajte nasledujúce tipy.

 

1. Jedzte kvalitné potraviny, bez konzervantov, éčok a cukru

Základom zdravého trávenia je, samozrejme, kvalitná vyvážená strava bez pridaných konzervantov, éčok, rafinovaného cukru, ale aj umelých sladidiel a pre niektorých aj bez lepku.

Mali by sme konzumovať čo najmenej spracovaných potravín a na oplátku si dopriať čo najviac zeleniny a ovocia. Strava by mala byť bohatá na zdravé tuky, vlákninu, ale i potraviny s vysokým obsahom probiotík.

 

2. Jedzte v pokoji, dôkladne prežúvajte

Doprajte si na jedlo čas. Jedzte pekne v pokoji, po sediačky, nikam na neponáhľajte.

Zamerajte sa aj na dôkladné prežúvanie každého sústa, pretože zle rozžutá potrava môže spôsobovať ďalšie tráviace komplikácie. 

 

3. Dodržujte pitný režim

Pitný režim je podstatný aj pre zdravé trávenie. Nedostatok tekutín totižto môže stáť napríklad aj za zápchou.

Platí, že denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre vody.

 

4. Vyhýbajte sa stresu

Stres škodí i tráveniu. Nadmerné pôsobenie stresu býva spájané s tráviacimi ťažkosťami ako zápcha či hnačka, ale i so syndrómom dráždivého čreva či so žalúdočnými vredmi.

 

5. Hýbte sa

Pre bezproblémové trávenie má význam i pravidelný pohyb. Ten totiž pomáha pohybovať sa jedlu cez tráviaci trakt, uľaví aj pri zápche a celkovo zlepšuje trávenie.

 

Na záver

Majte na pamäti, že trávenie ovplyvňuje zdravie celého organizmu. Vplýva na náš imunitný systém, ale tiež aj na to, ako sa cítime po fyzickej, ale dokonca i po duševnej stránke.

Tráviace problémy preto nikdy nepodceňujte, ale venujte im dostatočnú pozornosť vždy, keď sa ohlásia.

 

Zdroje:

  1. Kontroverzné kuracie mäso: Viete, čo všetko sa v ňom skrýva?
  2. Inzulín: Ako funguje v našom tele? Aké druhy inzulínu existujú?
  3. Čo robiť, aby imunita nezlyhávala
  4. Pri lenivom čreve nesiahajte hneď po preháňadle
  5. Water and fluid intake in the prevention and treatment of functional constipation in children and adolescents: is there evidence?
Redakcia Megafit

Redakcia Megafit

Baví nás byť zdraví. Snažíme sa prinášať zaujímavé a pravdivé informácie zo sveta zdravia a výživy, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu životu. U nás je zdravie na prvom mieste.

Pridajte aj vy svoj názor k tomu, čo tu bolo napísané.

Pridajte komentár alebo hodnotenie

Megafit.sk
Logo