Omega-3 mastné kyseliny – prečo ich naše telo potrebuje?

TOP kvalita
Nutraceutics Omega
Omega ADVANCE
Prémiová omega 3
cena od 20 €
Pozrieť v e-shope
Obľúbený produkt
GS Omega 3 recenzia
GS Omega 3
Obsahuje aj vitamín D
cena od 12 €
Pozrieť v e-shope
Obľúbená značka
Jamieson Omega 3-6-9
Omega 3-6-9
Kvalitný výrobca
cena od 15 €
Pozrieť v e-shope
Český produkt
Medpharma Omega 3
Medpharm Omega 3
Rybí olej forte EPA, DHA
cena od 11 €
Pozrieť v e-shope

Porovnanie prípravkov Omega 3

Ak potrebujete doplniť Omega 3, tak toto porovnanie sa vám môže hodiť.

V našej redakcii sme sa pozreli na produkty od 4 rôznych výrobcov. Nižšie si prečítajte, čo sme sa o týchto produktoch dozvedeli (+foto).

Porovnanie a recenzia Omega-3
Porovnanie veľkostí tabliet Omega 3
Porovnanie veľkosti tabliet jednotlivých produktov.

Omega ADVANCE

Omega Advance recenzia
Omega Advance zloženie
Omega Advance veľkosť tabliet

Švajčiarska kvalita predstavuje výživový doplnok Omega ADVANCE obohatený o rybí olej MEG-3, ktorý doplní telu potrebné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Tie priaznivo vplývajú na zdravotný stav kardiovaskulárneho systému, zraku a nervovej sústavy.

Ideálny je preto pre starších ľudí, ktorí sú náchylnejší na nepriaznivý zdravotný stav. 

Zloženie:

 • 1000 mg rybí olej MEG-3
 • 600 mg omega-3
 • 290 mg EPA
 • 210 mg DHA

Dávkovanie:

U dospelých nesmie odporúčaná denná dávka presiahnuť 2 kapsuly denne. Pri podávaní Omega ADVANCE deťom sa odporúča 1 kapsula denne zapiť vodou. Užívanie je nezávislé od jedla.

Cena:

Prémiová kvalita kapsúl s vysokým obsahom omega-3 nenasýtených mastných kyselín je dostupná v 90 kusovom balení, čo pri minimálnej dennej dávke vydrží 3 mesiace. Nebude vás stáť viac ako 20 eur.

Odporúčame sledovať akcie priamo na stránke výrobcu a nakúpiť výrobok so zľavou.

GS Omega 3

GS Omega 3 recenzia
GS Omega 3 dávkovanie
GS Omega 3 veľkosť tabliet

Cenovo výhodné balenie GS Omega 3 v kombinácii s vitamínom D3 a citrónovou chuťou si určite zamilujete!

Zdravie v jednej tablete vám zaručí optimálnu obranyschopnosť organizmu, perfektný zrak, zdravé srdce a mozog a pevnosť kostí, zubov a chrupaviek. GS dokonca prináša limitovanú edíciu Omega 3 kapsúl s 30 kusmi navyše grátis!

Zloženie:

 • 1000 mg rybí olej
 • 180 mg EPA
 • 120 mg DHA
 • vitamín D3


Dávkovanie:

Najviac 3 kapsuly denne počas jedla zapiť dostatočným množstvom tekutín. Maximálna odporúčaná dávka vám zaručí priaznivé účinky na mozog, srdce a zrak.

Cena:

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl, z toho 30 máte grátis! Cenovo sa toto balenie pohybuje v priemere do 12 eur.

Jamieson Omega 3-6-9

Jamieson Omega 3-6-9 recenzia
Jamieson Omega 3-6-9 zloženie
Jamieson Omega 3-6-9 veľkosť tabliet

100 ks balenie s komplexom omega nenasýtených mastných kyselín s prídavkom vitamínu E si získalo už nejedného spokojného a verného konzumenta.

Z dlhodobého hľadiska sa Jamieson Omega 3-6-9 postará o vaše kardiovaskulárne, nervové a oftalmologické zdravie, pričom vitamín E zároveň priaznivo ovplyvní vašu psychickú pohodu a odolnosť voči stresu. To je presne to, čo potrebujete!

Zloženie:

 • kyselina olejová – optimalizuje hladinu cholesterolu v krvi
 • EPA – srdce
 • DHA – nervový systém a zrak
 • vitamín E – ochrana buniek pred oxidačným stresom, pre mlado vyzerajúcu pleť

Dávkovanie:

Kapsuly Omega 3-6-9 sú vhodné výhradne pre dospelých, pričom stanovená denná dávka nesmie presiahnuť 2 kapsuly denne. Užívať by sa mali počas jedla a dostatočne zapiť.

Cena:

Keďže ide o komplex zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín v kombinácii s vitamínom E, cenovo sa 100 ks balenie pohybuje okolo 15 eur. Odporúčame pozrieť aj väčšie, cenovo výhodnejšie balenia.

MedPharma Omega 3

 MedPharma omega 3 recenzia
MedPharma zloženie
MedPharma omega 3 veľkosť tabliet

Špeciálne získavaný olej z rýb žijúcich v ľadových arktických vodách doplní telu prospešné látky a nenasýtené mastné kyseliny, vďaka čomu sa aj napriek vyššiemu veku budete cítiť zdravo, mlado a vitálne.

Zdravie sa síce kúpiť nedá, ale v rámci prevencie tak môžete jednoducho a rýchlo siahnuť po sile prírody.

Zloženie:

 • rybí olej;
 • EPA;
 • DHA.

Dávkovanie:

Na rozdiel od iných výživových doplnkov s obsahom omega mastných kyselín, MedPharm Omega 3 sa podáva najviac 3x denne po 1 tablete. Nevhodné pre deti do 3 rokov.

Cena:

Balenie obsahujúce 67 špeciálne vyrobených kapsúl, z toho 7 grátis sa naozaj oplatí. Mimo akcie tak výhodné balenie možno kúpiť do 12 eur.

Všetko, čo potrebujete vedieť o Omega-3 mastných kyselinách

Tuky patria spolu so sacharidmi a bielkovinami, teda základnými makroživinami, ako aj vitamínmi a minerálmi, teda mikroživinami, k nevyhnutným látkam potrebným pre fungovanie nášho tela.

Každú zo spomenutých látok organizmus potrebuje v dostatočnom množstve, a to i vrátane často zatracovaných tukov.

Aj napriek tomu, že nadmerná konzumácia tukov býva spájaná s mnohými zdravotnými rizikami, ako nadváha, obezita či srdcovo-cievne ochorenia, pravdou je, že nie všetky tuky nám škodia. Okrem zlých tukov totiž existujú aj tie dobré, medzi ktoré patria i omega-3 mastné kyseliny.

Kde všade ich nájdete a čo by ste o nich mali vedieť ešte skôr, než sa rozhodnete užívať ich?

Čo sú omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny predstavujú esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri mnohých procesoch prebiehajúcich v našom tele. Sú teda prospešnou zložkou tukov.

Názov „esenciálne“ značí, že organizmus si ich nedokáže sám vytvoriť, teda je nutné pravidelne ich dopĺňať stravou.

K najdôležitejším omega-3 mastným kyselinám patrí kyselina dokosahexaénová, známa aj pod skratkou DHA, a kyselina eikosapentaénová, nazývaná tiež EPA. Okrem týchto dvoch kyselín možno k esenciálnym kyselinám zaradiť i kyselinu alfa-linolénovú (ALA).

Najbežnejšou omega-3 mastnou kyselinou v potrave je práve kyselina alfa-linolénová, teda ALA.  Pre telo je využiteľná predovšetkým ako zdroj energie, no organizmus ju tiež dokáže premieňať na aktívne formy omega-3, EPA a DHA.

EPA ja najviac obsiahnutá v živočíšnych produktoch a má nesmierny význam pre správny vývoj plodu.

Za najdôležitejšiu omega-3 mastnú kyselinu v ľudkom tele je považovaná kyselina dokosahexaénová (DHA), ktorá tvorí kľúčovú súčasť sietnice očí či mozgu. Aj DHA sa nachádza najmä v živočíšnych produktoch.

Okrem omega-3 mastných kyselín poznáme i omega-6 mastné kyseliny, ktoré ale predstavujú úplne odlišný typ polynenasýtených mastných kyselín. V našom tele by mali byť zastúpené v tom správnom pomere oba druhy.

Zaujímavosťou však je, že zvyčajne ich máme v nepomere – v našich končinách ide zväčša o nedostatok omega-3 mastných kyselín a naopak, prebytok omega-6 mastných kyselín.

Dôvod je prostý. Kým omega-6 získavame z vajec, mäsa či orechov, zdrojom omega-3 sú ryby. A keďže nie sme prímorský štát, v našej strave prevláda práve prvá skupina potravín.

omega-3 mastné kyseliny účinky

Účinky omega-3 mastných kyselín: Prečo je potrebné dodávať ich telu?

Omega-3 mastné kyseliny sú pre náš organizmus prospešné z mnohých dôvodov.

Najčastejšie sa hovorí o ich priaznivom vplyve na srdcovo-cievny systém, stimuláciu kognitívnych schopnosti, podporu pohybového aparátu, ale tiež aj o priaznivom vplyve na prenatálny vývoj dieťatka.

Účinky omega-3 mastných kyselín na srdce a cievy

Omega-3 mastné kyseliny vynikajú protizápalovým, antitrombotickým a hypolimidemickým účinkom, vďaka čomu dokážu znižovať hladiny tzv. zlého cholesterolu a bránia tiež tvorbe krvných zrazenín.

Zabraňujú nielen vytváraniu krvných zrazenín, ale podporujú aj ich rozpúšťanie a znižujú ich zhlukovanie.

K ich účinkom patrí i eliminácia rizika vzniku srdcovo-cievnych porúch.

Prispievajú i k podpore regenerácie vnútornej výstelky srdca a ciev.

Obzvlášť nápomocné môžu byť u ľudí so srdcovým zlyhávaním, poruchami rytmu či pre tých, ktorí prekonali infarkt.

Vplyv omega-3 mastných kyselín na mozog

Omega-3 mastné kyseliny priaznivo vplývajú aj na činnosť mozgu a pomáhajú ho udržiavať v zdravej kondícii. Ich užívanie sa preto odporúča i ľuďom v pokročilejšom veku a seniorom.

Nemenej dôležité sú aj pre správny vývoj mozgu bábätka ešte počas prenatálneho obdobia, a rovnako aj pre vývin po narodení.

Omega-3 mastné kyseliny v tehotenstve

Zvyšovanie hladiny dobrého cholesterolu vďaka omega-3 mastným kyselinám

Medzi účinky omega-3 mastných kyselín patrí i zvyšovanie hladiny dobrého, tzv. HDL cholesterolu a znižovanie hladiny zlého, tzv. HDL cholesterolu.

Prispievajú i k znižovaniu vysokého krvného tlaku. 

Chránia tiež pred vznikom zápalu pankreasu, teda pankreatitídy, ktorá vzniká v dôsledku nadmerného užívania alkoholu či porúch trávenia.

Omega-3 mastné kyseliny na podporu imunitného systému?

Po omega-3 mastných kyselinách mnohí siahajú aj pre ich účinky podporujúce prirodzenú obranyschopnosť organizmu. A robia dobre.

Mnohé výskumy poukazujú na schopnosť omega-3 zvyšovať efektívnosť B-lymfocitov, ktoré sa podieľajú na fungovaní imunitného systému. 

Omega-3 mastné kyseliny a tehotenstvo

Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi častou súčasťou mnohých vitamínových výživových doplnkov určených pre tehotné ženy. A to nielen tak náhodou.

Predovšetkým DHA je významná pre rast plodu, vývoj sietnice, ale i mozgu ešte nenarodeného bábätka.

Omega-3 mastné kyseliny, ADHD a dyslexia

Užívanie omega-3 mastných kyselín môže zlepšovať i priebeh ochorení, ako ADHD, teda porucha pozornosti s hyperaktivitou, i dyslexia.

Užívaním omega-3 možno zlepšiť i redukciu únavy, nepokoja i zrakového vnímania a celkovo docieliť zlepšenie v správaní a vzdelávaní deťmi s danými ochoreniami. 

Omega-3 mastné kyseliny a športovci

Omega-3 mastné kyseliny môžu byť nápomocné aj pre športovcov, pretože zabezpečujú efektívnejšie využívanie energie z tukov, čo prispieva k zlepšeniu budovania svalovej hmoty.

Omega-3 mastné kyseliny a športovci

Nedostatok omega-3 mastných kyselín – príznaky

Nedostatok omega-3 mastných kyselín spoznáte na základe viacerých príznakov. Veľmi často sa objavuje zvýšená tendencia k rozličným alergickým reakciám.

Potrápiť vás môžu i časté infekcie, ale i náhly úbytok hmotnosti či problémy s pokožkou – ekzém, suchosť, šupiny. 

K ďalším príznakom nedostatku omega-3 mastných kyselín patria i suché a zapálené oči, ale aj poruchy sústredenia a učenia, a to predovšetkým u detí.

Rizikové skupiny ohrozené nedostatkom omega-3 mastných kyselín

Pokiaľ je vaša strava vyvážená a pestrá, zvyčajne nie je dôvod na obavy.

Nedostatok omega-3 mastných kyselín hrozí predovšetkým ľuďom s jednostrannou výživou, ktorá je bohatá na polotovary a chudobná na ryby a zdravé tuky.

Ďalšiu skupinu predstavujú vegetariáni a vegáni, ktorí by sa mali zamerať na hľadanie vhodných zdrojov omega-3 mastných kyselín z rastlinnej stravy.

Ohrozené môžu byť aj tehotné ženy, keďže počas gravidity narastá potreba omega-3 mastných kyselín.

Nedostatok omega-3 mastných kyselín sa môže týkať i obéznych ľudí, ľudí s vysokým krvným tlakom či tých, ktorí prekonali mozgovú príhodu alebo infarkt.

Omega-3 mastné kyseliny nedostatok rizikové skupiny

Omega 3 mastné kyseliny: Koľko denne prijať?

Presné dávky EPA a DHA nie sú jasne stanovené, no odporúča sa príjem EPA v dávke aspoň 250 mg denne a taktiež i DHA v dennej dávke 250 mg.

Pri ALA kyseline ide o dávku 1,6 g u dospelých mužov a 1,1 g u dospelých žien.

Najlepšie zdroje omega-3 mastných kyselín: Potravinové i výživové doplnky

Omega-3 mastné kyseliny možno prijímať zo stravy, ale i formou výživových doplnkov.

Pozrime sa najprv na najlepšie a najkvalitnejšie potravinové zdroje omega-3.

Najlepšie potravinové zdroje omega-3 mastných kyselín

Tie môžu byť buď živočíšne alebo rastlinné.

Živočíšne zdroje sú bohaté na EPA a DHA. Ak ich chcete doplniť vášmu telu, mali by ste si pravidelne dopriať lososa, makrelu, olej z treščej pečene, sardinky, sleď či tuniaka. 

V rastlinných zdrojoch zväčša prevláda iba ALA. Nájdete ju v ružičkovom kele, chia semienkach, vlašských orechoch, v konopných semienkach, v oleji z rias či v ľanových semienkach. 

Najlepšie zdroje omega-3 mastných kyselín

Omega-3 mastné kyseliny vo forme výživových doplnkov: Ako vybrať?

V prípade, že vaša strava nie je práve najideálnejšia a z vyššie spomenutých potravín si doprajete len pár, aj to skôr ojedinele, mali by ste siahnuť po omega-3 mastných kyselinách vo forme výživových doplnkov.

Sú dostupné v rôznych formách – v tabletách či v kapsulách, ale i v rôznych olejoch a sirupoch. Najpohodlnejšie na užívanie sú zvyčajne tablety a kapsuly. Pri sirupoch a olejoch môže byť problémom chuť či zápach.

Pri výbere omega-3 mastných kyselín vo forme výživového doplnku si všímajte zloženie prípravku. Zdrojom omega-3 bývajú veľmi často pivovarské kvasnice či rybí alebo krillový olej. Tieto typy doplnkov tiež môžu byť doplnené o vitamíny a minerály, ktoré ešte viac zvyšujú účinky omega-3 mastných kyselín (vitamín B).

Dôležitá je aj chemická forma omega-3 mastných kyselín. Fosfolipidy, triglyceridy či voľné mastné kyseliny sú najlepšie vstrebateľnou formou omega-3 mastných kyselín. K najhoršie vstrebateľným patria kyseliny vo forme etylesterov.

Zamerajte sa aj na konkrétny typ obsiahnutých omega-3 mastných kyselín, teda či prípravok obsahuje EPA i DHA.

O kvalite výživového doplnku vám veľa napovie i konkrétne množstvo omega-3 kyselín.

Na záver

Omega-3 mastné kyseliny predstavujú skvelý spôsob, ako urobiť niečo prospešné pre zdravie. Ak si ich pravidelne doprajete v tých správnych dávkach, podporíte váš mozog, srdce, zrak i imunitu.

Zdroje:

 1. ‚Mega‘ dôležité omega kyseliny
 2. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 3. Takto rozpoznáte nedostatok omega-3 mastných kyselín
 4. ODPORÚČANÉ VÝŽIVOVÉ DÁVKY PRE OBYVATEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Redakcia Megafit

Redakcia Megafit

Baví nás byť zdraví. Snažíme sa prinášať zaujímavé a pravdivé informácie zo sveta zdravia a výživy, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu životu. U nás je zdravie na prvom mieste.

Pridajte aj vy svoj názor k tomu, čo tu bolo napísané.

Pridajte komentár alebo hodnotenie

Megafit.sk
Logo