Omega-3 mastné kyseliny – prečo ich naše telo potrebuje?
Porovnanie prípravkov Omega 3
Ak potrebujete doplniť Omega 3, tak toto porovnanie sa vám môže hodiť.
V našej redakcii sme sa pozreli na produkty od 4 rôznych výrobcov. Nižšie si prečítajte, čo sme sa o týchto produktoch dozvedeli (+foto).
Omega ADVANCE
Švajčiarska kvalita predstavuje výživový doplnok Omega ADVANCE obohatený o rybí olej MEG-3, ktorý doplní telu potrebné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Tie priaznivo vplývajú na zdravotný stav kardiovaskulárneho systému, zraku a nervovej sústavy.
Ideálny je preto pre starších ľudí, ktorí sú náchylnejší na nepriaznivý zdravotný stav.
Zloženie:
- 1000 mg rybí olej MEG-3
- 600 mg omega-3
- 290 mg EPA
- 210 mg DHA
Dávkovanie:
U dospelých nesmie odporúčaná denná dávka presiahnuť 2 kapsuly denne. Pri podávaní Omega ADVANCE deťom sa odporúča 1 kapsula denne zapiť vodou. Užívanie je nezávislé od jedla.
Cena:
Prémiová kvalita kapsúl s vysokým obsahom omega-3 nenasýtených mastných kyselín je dostupná v 90 kusovom balení, čo pri minimálnej dennej dávke vydrží 3 mesiace. Nebude vás stáť viac ako 20 eur.
Odporúčame sledovať akcie priamo na stránke výrobcu a nakúpiť výrobok so zľavou.
GS Omega 3
Cenovo výhodné balenie GS Omega 3 v kombinácii s vitamínom D3 a citrónovou chuťou si určite zamilujete!
Zdravie v jednej tablete vám zaručí optimálnu obranyschopnosť organizmu, perfektný zrak, zdravé srdce a mozog a pevnosť kostí, zubov a chrupaviek. GS dokonca prináša limitovanú edíciu Omega 3 kapsúl s 30 kusmi navyše grátis!
Zloženie:
- 1000 mg rybí olej
- 180 mg EPA
- 120 mg DHA
- vitamín D3
Dávkovanie:
Najviac 3 kapsuly denne počas jedla zapiť dostatočným množstvom tekutín. Maximálna odporúčaná dávka vám zaručí priaznivé účinky na mozog, srdce a zrak.
Cena:
Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl, z toho 30 máte grátis! Cenovo sa toto balenie pohybuje v priemere do 12 eur.
Jamieson Omega 3-6-9
100 ks balenie s komplexom omega nenasýtených mastných kyselín s prídavkom vitamínu E si získalo už nejedného spokojného a verného konzumenta.
Z dlhodobého hľadiska sa Jamieson Omega 3-6-9 postará o vaše kardiovaskulárne, nervové a oftalmologické zdravie, pričom vitamín E zároveň priaznivo ovplyvní vašu psychickú pohodu a odolnosť voči stresu. To je presne to, čo potrebujete!
Zloženie:
- kyselina olejová – optimalizuje hladinu cholesterolu v krvi
- EPA – srdce
- DHA – nervový systém a zrak
- vitamín E – ochrana buniek pred oxidačným stresom, pre mlado vyzerajúcu pleť
Dávkovanie:
Kapsuly Omega 3-6-9 sú vhodné výhradne pre dospelých, pričom stanovená denná dávka nesmie presiahnuť 2 kapsuly denne. Užívať by sa mali počas jedla a dostatočne zapiť.
Cena:
Keďže ide o komplex zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín v kombinácii s vitamínom E, cenovo sa 100 ks balenie pohybuje okolo 15 eur. Odporúčame pozrieť aj väčšie, cenovo výhodnejšie balenia.
MedPharma Omega 3
Špeciálne získavaný olej z rýb žijúcich v ľadových arktických vodách doplní telu prospešné látky a nenasýtené mastné kyseliny, vďaka čomu sa aj napriek vyššiemu veku budete cítiť zdravo, mlado a vitálne.
Zdravie sa síce kúpiť nedá, ale v rámci prevencie tak môžete jednoducho a rýchlo siahnuť po sile prírody.
Zloženie:
- rybí olej;
- EPA;
- DHA.
Dávkovanie:
Na rozdiel od iných výživových doplnkov s obsahom omega mastných kyselín, MedPharm Omega 3 sa podáva najviac 3x denne po 1 tablete. Nevhodné pre deti do 3 rokov.
Cena:
Balenie obsahujúce 67 špeciálne vyrobených kapsúl, z toho 7 grátis sa naozaj oplatí. Mimo akcie tak výhodné balenie možno kúpiť do 12 eur.
Všetko, čo potrebujete vedieť o Omega-3 mastných kyselinách
Tuky patria spolu so sacharidmi a bielkovinami, teda základnými makroživinami, ako aj vitamínmi a minerálmi, teda mikroživinami, k nevyhnutným látkam potrebným pre fungovanie nášho tela.
Každú zo spomenutých látok organizmus potrebuje v dostatočnom množstve, a to i vrátane často zatracovaných tukov.
Aj napriek tomu, že nadmerná konzumácia tukov býva spájaná s mnohými zdravotnými rizikami, ako nadváha, obezita či srdcovo-cievne ochorenia, pravdou je, že nie všetky tuky nám škodia. Okrem zlých tukov totiž existujú aj tie dobré, medzi ktoré patria i omega-3 mastné kyseliny.
Kde všade ich nájdete a čo by ste o nich mali vedieť ešte skôr, než sa rozhodnete užívať ich?
Čo sú omega-3 mastné kyseliny?
Omega-3 mastné kyseliny predstavujú esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri mnohých procesoch prebiehajúcich v našom tele. Sú teda prospešnou zložkou tukov.
Názov „esenciálne“ značí, že organizmus si ich nedokáže sám vytvoriť, teda je nutné pravidelne ich dopĺňať stravou.
K najdôležitejším omega-3 mastným kyselinám patrí kyselina dokosahexaénová, známa aj pod skratkou DHA, a kyselina eikosapentaénová, nazývaná tiež EPA. Okrem týchto dvoch kyselín možno k esenciálnym kyselinám zaradiť i kyselinu alfa-linolénovú (ALA).
Najbežnejšou omega-3 mastnou kyselinou v potrave je práve kyselina alfa-linolénová, teda ALA. Pre telo je využiteľná predovšetkým ako zdroj energie, no organizmus ju tiež dokáže premieňať na aktívne formy omega-3, EPA a DHA.
EPA ja najviac obsiahnutá v živočíšnych produktoch a má nesmierny význam pre správny vývoj plodu.
Za najdôležitejšiu omega-3 mastnú kyselinu v ľudkom tele je považovaná kyselina dokosahexaénová (DHA), ktorá tvorí kľúčovú súčasť sietnice očí či mozgu. Aj DHA sa nachádza najmä v živočíšnych produktoch.
Okrem omega-3 mastných kyselín poznáme i omega-6 mastné kyseliny, ktoré ale predstavujú úplne odlišný typ polynenasýtených mastných kyselín. V našom tele by mali byť zastúpené v tom správnom pomere oba druhy.
Zaujímavosťou však je, že zvyčajne ich máme v nepomere – v našich končinách ide zväčša o nedostatok omega-3 mastných kyselín a naopak, prebytok omega-6 mastných kyselín.
Dôvod je prostý. Kým omega-6 získavame z vajec, mäsa či orechov, zdrojom omega-3 sú ryby. A keďže nie sme prímorský štát, v našej strave prevláda práve prvá skupina potravín.
Účinky omega-3 mastných kyselín: Prečo je potrebné dodávať ich telu?
Omega-3 mastné kyseliny sú pre náš organizmus prospešné z mnohých dôvodov.
Najčastejšie sa hovorí o ich priaznivom vplyve na srdcovo-cievny systém, stimuláciu kognitívnych schopnosti, podporu pohybového aparátu, ale tiež aj o priaznivom vplyve na prenatálny vývoj dieťatka.
Účinky omega-3 mastných kyselín na srdce a cievy
Omega-3 mastné kyseliny vynikajú protizápalovým, antitrombotickým a hypolimidemickým účinkom, vďaka čomu dokážu znižovať hladiny tzv. zlého cholesterolu a bránia tiež tvorbe krvných zrazenín.
Zabraňujú nielen vytváraniu krvných zrazenín, ale podporujú aj ich rozpúšťanie a znižujú ich zhlukovanie.
K ich účinkom patrí i eliminácia rizika vzniku srdcovo-cievnych porúch.
Prispievajú i k podpore regenerácie vnútornej výstelky srdca a ciev.
Obzvlášť nápomocné môžu byť u ľudí so srdcovým zlyhávaním, poruchami rytmu či pre tých, ktorí prekonali infarkt.
Vplyv omega-3 mastných kyselín na mozog
Omega-3 mastné kyseliny priaznivo vplývajú aj na činnosť mozgu a pomáhajú ho udržiavať v zdravej kondícii. Ich užívanie sa preto odporúča i ľuďom v pokročilejšom veku a seniorom.
Nemenej dôležité sú aj pre správny vývoj mozgu bábätka ešte počas prenatálneho obdobia, a rovnako aj pre vývin po narodení.
Zvyšovanie hladiny dobrého cholesterolu vďaka omega-3 mastným kyselinám
Medzi účinky omega-3 mastných kyselín patrí i zvyšovanie hladiny dobrého, tzv. HDL cholesterolu a znižovanie hladiny zlého, tzv. HDL cholesterolu.
Prispievajú i k znižovaniu vysokého krvného tlaku.
Chránia tiež pred vznikom zápalu pankreasu, teda pankreatitídy, ktorá vzniká v dôsledku nadmerného užívania alkoholu či porúch trávenia.
Omega-3 mastné kyseliny na podporu imunitného systému?
Po omega-3 mastných kyselinách mnohí siahajú aj pre ich účinky podporujúce prirodzenú obranyschopnosť organizmu. A robia dobre.
Omega-3 mastné kyseliny a tehotenstvo
Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi častou súčasťou mnohých vitamínových výživových doplnkov určených pre tehotné ženy. A to nielen tak náhodou.
Predovšetkým DHA je významná pre rast plodu, vývoj sietnice, ale i mozgu ešte nenarodeného bábätka.
Omega-3 mastné kyseliny, ADHD a dyslexia
Užívanie omega-3 mastných kyselín môže zlepšovať i priebeh ochorení, ako ADHD, teda porucha pozornosti s hyperaktivitou, i dyslexia.
Užívaním omega-3 možno zlepšiť i redukciu únavy, nepokoja i zrakového vnímania a celkovo docieliť zlepšenie v správaní a vzdelávaní deťmi s danými ochoreniami.
Omega-3 mastné kyseliny a športovci
Omega-3 mastné kyseliny môžu byť nápomocné aj pre športovcov, pretože zabezpečujú efektívnejšie využívanie energie z tukov, čo prispieva k zlepšeniu budovania svalovej hmoty.
Nedostatok omega-3 mastných kyselín – príznaky
Nedostatok omega-3 mastných kyselín spoznáte na základe viacerých príznakov. Veľmi často sa objavuje zvýšená tendencia k rozličným alergickým reakciám.
K ďalším príznakom nedostatku omega-3 mastných kyselín patria i suché a zapálené oči, ale aj poruchy sústredenia a učenia, a to predovšetkým u detí.
Rizikové skupiny ohrozené nedostatkom omega-3 mastných kyselín
Pokiaľ je vaša strava vyvážená a pestrá, zvyčajne nie je dôvod na obavy.
Nedostatok omega-3 mastných kyselín hrozí predovšetkým ľuďom s jednostrannou výživou, ktorá je bohatá na polotovary a chudobná na ryby a zdravé tuky.
Ďalšiu skupinu predstavujú vegetariáni a vegáni, ktorí by sa mali zamerať na hľadanie vhodných zdrojov omega-3 mastných kyselín z rastlinnej stravy.
Ohrozené môžu byť aj tehotné ženy, keďže počas gravidity narastá potreba omega-3 mastných kyselín.
Nedostatok omega-3 mastných kyselín sa môže týkať i obéznych ľudí, ľudí s vysokým krvným tlakom či tých, ktorí prekonali mozgovú príhodu alebo infarkt.
Omega 3 mastné kyseliny: Koľko denne prijať?
Presné dávky EPA a DHA nie sú jasne stanovené, no odporúča sa príjem EPA v dávke aspoň 250 mg denne a taktiež i DHA v dennej dávke 250 mg.
Pri ALA kyseline ide o dávku 1,6 g u dospelých mužov a 1,1 g u dospelých žien.
Najlepšie zdroje omega-3 mastných kyselín: Potravinové i výživové doplnky
Omega-3 mastné kyseliny možno prijímať zo stravy, ale i formou výživových doplnkov.
Pozrime sa najprv na najlepšie a najkvalitnejšie potravinové zdroje omega-3.
Najlepšie potravinové zdroje omega-3 mastných kyselín
Tie môžu byť buď živočíšne alebo rastlinné.
Živočíšne zdroje sú bohaté na EPA a DHA. Ak ich chcete doplniť vášmu telu, mali by ste si pravidelne dopriať lososa, makrelu, olej z treščej pečene, sardinky, sleď či tuniaka.
V rastlinných zdrojoch zväčša prevláda iba ALA. Nájdete ju v ružičkovom kele, chia semienkach, vlašských orechoch, v konopných semienkach, v oleji z rias či v ľanových semienkach.
Omega-3 mastné kyseliny vo forme výživových doplnkov: Ako vybrať?
V prípade, že vaša strava nie je práve najideálnejšia a z vyššie spomenutých potravín si doprajete len pár, aj to skôr ojedinele, mali by ste siahnuť po omega-3 mastných kyselinách vo forme výživových doplnkov.
Sú dostupné v rôznych formách – v tabletách či v kapsulách, ale i v rôznych olejoch a sirupoch. Najpohodlnejšie na užívanie sú zvyčajne tablety a kapsuly. Pri sirupoch a olejoch môže byť problémom chuť či zápach.
Pri výbere omega-3 mastných kyselín vo forme výživového doplnku si všímajte zloženie prípravku. Zdrojom omega-3 bývajú veľmi často pivovarské kvasnice či rybí alebo krillový olej. Tieto typy doplnkov tiež môžu byť doplnené o vitamíny a minerály, ktoré ešte viac zvyšujú účinky omega-3 mastných kyselín (vitamín B).
Dôležitá je aj chemická forma omega-3 mastných kyselín. Fosfolipidy, triglyceridy či voľné mastné kyseliny sú najlepšie vstrebateľnou formou omega-3 mastných kyselín. K najhoršie vstrebateľným patria kyseliny vo forme etylesterov.
Zamerajte sa aj na konkrétny typ obsiahnutých omega-3 mastných kyselín, teda či prípravok obsahuje EPA i DHA.
O kvalite výživového doplnku vám veľa napovie i konkrétne množstvo omega-3 kyselín.
Na záver
Omega-3 mastné kyseliny predstavujú skvelý spôsob, ako urobiť niečo prospešné pre zdravie. Ak si ich pravidelne doprajete v tých správnych dávkach, podporíte váš mozog, srdce, zrak i imunitu.
Zdroje:
- ‚Mega‘ dôležité omega kyseliny
- Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
- Takto rozpoznáte nedostatok omega-3 mastných kyselín
- ODPORÚČANÉ VÝŽIVOVÉ DÁVKY PRE OBYVATEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY