Všetko, čo potrebujete vedieť o menopauze + tipy na prípravky

TOP kvalita
Feminus recenzia a skúsenosti
Feminus
Prírodný doplnok stravy
cena od 20,70 €
Pozrieť v e-shope
Obľúbený produkt
Nutraceutics menoxin
Menoxin
Veľmi obľúbený produkt
cena od 15 €
Pozrieť v e-shope
Obľúbená značka
FytoFEM
Fytofem
Kvalitný výrobca
cena od 23 €
Pozrieť v e-shope
Výhodné balenia
GS Merilin
Merilin
Výhodné balenia
cena od 21 €
Pozrieť v e-shope

Porovnanie prípravkov na menopauzu

S pribúdajúcim vekom vás začínajú trápiť problémy s menopauzou?

V redakcii sme mali 4 rôzne, medzi užívateľmi veľmi obľúbené prípravky, ktoré majú za cieľ pomôcť s týmto problémom. Prečítajte si naše porovnanie a dozviete sa viac.

Na záver článku sme pre vás pripravili všetky informácie, ktoré o menopauze potrebujete vedieť.

Feminus

Feminus obsah balenia
Feminus zloženie
Feminus benefity

Menopauzu častokrát sprevádzajú veľmi nepríjemné príznaky – depresia, potenie, naberanie hmotnosti, problémy so spánkom, silné krvácanie. Tie je však možné silou prírody účinne potláčať, čo vám vnesie do života opäť ďalšiu dávku spokojnosti a vy si tak klimaktérium užijete bez akýchkoľvek nepríjemných situácií.

Zloženie:

 • 200 mg žerucha peruánska (maca)
 • 150 mg indický ženšen (ashwagandha)
 • 100 mg kakao (extrakt)
 • 100 mg kotvičník zemný
 • 100 mg voňatec vajcovitý
 • 60 mg angelika čínska
 • 50 mg damiána pravá
 • 80 mg vitamín C
 • 2,5 mg vitamín E
 • 1,2 mg vitamín B6
 • vitamín D3
 • vitamín B12
 • 15 mg zinok

Dávkovanie:

Pre optimálnu účinnosť produktu Feminus je potrebné užívať po 2 tablety denne. V prípade potreby si môžete dennú dávku rozdeliť na pravidelné užívanie ráno a večer, alebo môžete užiť obe tablety naraz, kedykoľvek počas dňa.

Cena:

Balenia sú rozdelené do dvoch programov – jednorázový nákup/pravidelné mesačné predplatné. Jednorázovo tak môžete vyskúšať Feminus za 23 eur, pričom permanentné predplatné stojí 20,70 eur mesačne.

Menoxin

Menoxin recenzia
Menoxin dávkovanie
Menoxin zloženie

Unikátny doplnok stravy na slovenskom trhu, ktorý je svojim zložením určený pre ženy v období klimaktéria. Pre komfortné prežitie menopauzy, aby ste sa aj v tomto pomerne náročnom období ženy cítili príjemne a sebaisto. Vitamín B6 sa postará o vitalitu a zmiernenie depresívnych stavov, ktoré menopauzu častokrát sprevádzajú.

Zloženie:

 • 150 mg ďatelina lúčna (extrakt)
 • 100 mg sója fazuľová (extrakt)
 • 100 mg ľan siaty (extrakt)
 • 30 mg šalvia lekárska (extrakt)
 • 25 mg včelia materská kašička
 • 1 mg vitamín B6
 • 3 mg kyselina pantoténová

Dávkovanie:

Optimálne výsledky docielite pravidelným užívaním 2x denne po 1 tablete. Výrobcom stanovená dávka sa nesmie presiahnuť!

Cena:

Mesačné balenie, ktoré obsahuje 60 kapsúl vás nebude stáť viac ako 20 eur.

FytoFem Harmony & Control

Fytofem recenzia
Fytofem zloženie
Fytofem veľkosť tabliet

Jedinečný produkt určený pre ženy 40+ v menopauze. Vďaka 3 účinným látkam pôsobí FytoFem proti zadržiavaniu vody v tele, reguluje hormonálnu nerovnováhu a metabolizmus.

Pri dlhodobom užívaní je preukázaný účinok, ktorý ženám v období menopauzy navodzuje psychickú pohodu, fyzickú kondíciu a celkový komfort. Vďaka vitamínu D3 priaznivo pôsobí na kosti, pričom FytoFem slúži ako účinná prevencia proti osteoporóze.

Zloženie:

 • ďatelina lúčna (extrakt z listu a kvetu)
 • kozlík lekársky (extrakt z koreňa)
 • guarana (extrakt)
 • Mexický divoký yam (extrakt)
 • vitamín D3
 • vitamín B6

Dávkovanie:

Spravidla sa užíva 1 tableta večer pred spaním. Užívanie FytoFem Harmony & Control je kontraindikované pri závažných ochoreniach pečene a obličiek.

Cena:

Cena závisí od veľkosti balenia, pričom najvýhodnejšie je 90 tabletové balenie (na 3 mesiace), ktoré sa cenovo pohybuje okolo 24 eur.

GS Merilin Originál

Nehormonálny výživový doplnok, vďaka ktorému sa každá žena 40+ bude cítiť ako za mlada! GS Merilin vyrovnáva a stabilizuje hormonálnu hladinu v tele, čo je nevyhnutné pre komfort a pohodu počas náročného obdobia klimaktéria.

Ako jeden z mála produktov na trhu zvyšuje libido a energiu, čo určite ocenia aktívne ženy, ktoré nezastaví ani narastajúci vek.

Zloženie:

 • ploštičník hroznatý
 • magnólia lekárska
 • drmek obyčajný/vitex jahňací
 • indický ženšen
 • vitamín B6
 • horčík
 • vápnik
 • vitamín D3

Dávkovanie:

Denná dávka sa stanovuje na 1 tabletu z dlhodobého hľadiska. Pravidelným užívaním dosiahnete optimálne účinky. Prvé výsledky sú pozorovateľné už po 2 mesiacoch užívania.

Cena:

Jedno balenie GS Merilin Originál obsahuje 60 kusov tabliet, čo vám pri stanovenom dávkovaní vydrží 2 mesiace, čo je doba minimálnej kúry. Za jedno balenie zaplatíte niečo pod 21 eur.

Všetko, čo potrebujete vedieť o menopauze

Aj keď je menopauza, ako aj prejavy s ňou spojené, či už návaly tepla, podráždenosť alebo priberanie na váhe strašiakom mnohých žien, faktom je, že aj týmto obdobím sa dá prejsť s úsmevom na tvári a s energiou.

Čo všetko sa so ženským telom v období menopauzy deje a ako je možné zmierniť nepríjemné príznaky prechodu?

Čo je menopauza? A čo klimaktérium? 

Aj napriek tomu, že menopauza a klimaktérium predstavujú dva odlišné pojmy, bývajú veľmi často zamieňané a považované za to isté. Avšak, klimaktérium nie je to, čo menopauza.

Kým pod klimaktériom rozumieme koniec plodného obdobia v živote ženy a útlm činností pohlavných orgánov, resp. útlm produkcie hormónov estrogén a progesterón a zvýšenie hladiny hypotalamických a hypofyzálnych hormónov, menopauza predstavuje iba jednu časť celého tohto procesu.

Ako prebieha menopauza, resp. klimaktérium?

Celkovo má klimaktérium až 4 fázy, a to:

 1. Premenopauza – hladina hormónov postupne klesá, aj keď krvácanie ešte prebieha normálne.
 2. Perimenopauza – dochádza ku zmenám krvácania, je čoraz viac nepravidelnejšie a mení sa aj jeho intenzita.
 3. Menopauza – prebieha posledné prirodzené, normálne menštruačné krvácanie.
 4. Postmenopauza – ide o trvalé obdobie, kedy sú už pohlavné orgány v pokoji.
Menopauza a jej príznaky

Kedy možno klimaktérium očakávať, čím je ovplyvnený jeho nástup a ako dlho trvá menopauza?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) možno obdobie prechodu očakávať vo veku od 45 rokov (niekedy skôr, ale i neskôr). Nejde však o rýchly proces, ktorý prebehne zo dňa na deň, ale o prechod, ktorý môže trvať roky.

Nástup menopauzy môže (a zväčša tomu tak aj je) byť individuálny u každej ženy, pričom závisí od viacerých faktorov – ovplyvniteľných i neovplyvniteľných.

Z ovplyvniteľných faktorov je to napríklad životný štýl, ale taktiež i psychosociálny faktor, ako prostredie a vzťahy, stres a taktiež aj počet pôrodov – pri viacerých pôrodoch je zvyčajne nástup menopauzy neskorší.

K neovplyvniteľným faktorom patrí nástup prvej menštruácie, dĺžka menštruačných cyklov, ale i genetické predispozície, rasa a pod.

Klimakterický syndróm: Menopauza a jej príznaky

Útlm produkcie progesterónu a estrogénu, teda nástup klimaktéria je jav, ktorý je väčšinou (u cca 70 až 80% žien) sprevádzaný mnohými ťažkosťami. Možno ich označiť spoločným názvom – klimakterický syndróm.

Môže ísť pritom o prejavy fyzické, ale i psychické. S ktorými príznakmi menopauzy sa ženy stretávajú najčastejšie?

Návaly tepla a nepríjemné potenie predstavujú tie najčastejšie príznaky klimaktéria, ktoré postihujú drvivú väčšinu žien.

Vznikajú v dôsledku zníženej produkcie estrogénu, ktorá má za následok termoregulačnú a vaskulárnu dysfunkciu.

Zníženie libida

Zníženie hladiny pohlavných hormónov ovplyvňuje vo výraznej miere aj sexuálne libido.

Dochádza k utlmeniu sexuálnej túžby, k čomu veľmi často prispieva i zvýšená vaginálna suchosť a nedostatočná lubrikácia.

Zmeny pokožky, vlasov i nechtov

Hormonálne zmeny prebiehajúce v tele ženy počas prechodu sa prejavujú aj na pokožke.

Objavujú sa vrásky, pigmentové škvrny, koža je dehydratovaná, suchá a ochabnutá, čo do istej miery súvisí aj s poklesom tvorby kolagénu.

Zmeny však možno pozorovať aj na zhoršenej kvalite vlasov a nechtov.

Menopauza a pokožka

Problémy so spánkom

Mnoho žien začne mať počas klimaktéria i problémy so spánkom, únavou a celkovou ospalosťou. Tie má na svedomí znížená hladina spánkového hormónu s názvom melatonín.

Inkontinencia

Približne 50% žien postihuje počas klimaktéria i nekontrolovateľný únik moču, teda inkontinencia.

Spôsobovať ju môžu oslabené svalové zvierače v dôsledku zníženej hladiny estrogénu.

Psychická nepohoda

Veľmi časté sú aj psychické problémy a celkovo psychická nepohoda, ktorá jednak vyplýva aj z ostatných príznakov prechodu, ale tiež aj z hladiny hormónov – serotonín a dopamín, ktoré súvisia s náladou.

Osteoporóza

K vážnejším symptómom patrí osteoporóza, teda rednutie kostí, ktoré môže mať za následok zvýšené riziko vzniku zlomenín.

Ide o pomerne vážny stav, ktorý netreba podceňovať.

Zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení

V dôsledku zníženého množstva estrogénu v tele môžu nastať i zmeny v kardiovaskulárnom systéme – zvýšený krvný tlak a s ním zvýšené riziko mozgovej príhody či ischemickej choroby.

Medzi ďalšie príznaky klimaktéria možno zaradiť časté bolesti hlavy, migrény, búšenie srdca, priberanie na váhe, precitlivenosť, zhoršenie koncentrácie a tiež zhoršenie pamäte.

Podľa MUDr. Otta Tomašu, primára jednodňovej zdravotnej starostlivosti „sa v praxi najčastejšie stretávame so symptómami prechodu, ako sú návaly na krku a hrudi, potenie, hlavne v noci, poruchy spánku, nervozita, bolesti hlavy, búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu. U 10-25 % žien sa objavujú už pred menopauzou. Tieto symptómy väčšinou ustupujú do 2 rokov, ale asi u 25 % žien pretrvávajú aj viac ako 5 rokov. Tieto ťažkosti neohrozujú vážnejšie zdravie ženy, ale zhoršujú kvalitu života a preto ich netreba prehliadať.“

Prejavy menopauzy

Menopauza a jej liečba: Hormonálna vs. prírodná cesta

Menopauza predstavuje prirodzený, fyziologický proces, nie chorobu, teda nie je potrebné do nej stoj čo stoj zasahovať. Samozrejme, pokiaľ si to nevyžaduje váš zdravotný stav.

Symptómy prechodu totiž môžu byť niekedy tak intenzívne a vážne, že výrazne ovplyvňujú každodenné fungovanie ženy. V takýchto situáciách je možná i substitučná hormonálna liečba pod dozorom lekára. 

Ide o terapiu, počas ktorej sú žene podávané hormóny – estrogény v kombinácii s progestínmi.

Druhou možnosťou zmierňovania nepríjemných príznakov menopauzy je prírodná cesta, a to za pomoci byliniek, resp. voľnopredajných prípravkov s prírodným zložením.

Voľnopredajné prípravky pri menopauze

Ak vás trápia návaly tepla, potenie či psychická nepohoda, siahnuť môžete aj po voľne dostupných preparátoch určených na tíšenie príznakov menopauzy.

Tieto doplnky majú prírodné zloženie, ktoré pozostáva z byliniek prospešných pre telo ženy v období klimaktéria. K najčastejšie používaným bylinkám patrí šalvia lekárska, ľubovník bodkovaný, valeriána lekárska, angelika čínska, ploštičník hroznovitý, americký ženšen či ďatelina lúčna.

Prípravky na menopauzu bývajú veľmi často doplnené aj o vitamín D pre podporu kostí.

Prípravky na menopauzu a ich forma

Pokiaľ sa rozhodnete pre šetrnejšiu formu liečby symptómov menopauzy v podobe voľnopredajných prípravkov, môžete vyberať z viacerých foriem.

Najobľúbenejšie a na užívanie najpohodlnejšie sú bezpochyby tablety a kapsuly. 

K dostatiu sú ale i rôzne bylinné kvapky a tinktúry, pri ktorých môže byť ale problémom ich chuť.

Zakúpiť si môžete i bylinný čaj na menopauzu.

Výhodou voľnopredajných doplnkov na klimaktérium je ich dostupnosť bez lekárskeho predpisu, prírodné zloženie či komfortné užívanie bez vedľajších účinkov.

Prípravky na menopauzu

Ako ešte môžete zmierniť príznaky menopauzy?

Zmierniť priebeh klimaktéria možno aj ďalšími spôsobmi. Na čo by ste sa mali zamerať?

Doprajte si pravidelný pohyb

Aj v období klimaktéria sa nezabudnite hýbať. Vhodné je zamerať sa na posilňovanie oslabeného svalstva, pozor si však treba dať na nárazové, rizikové športy.

Stavte na jógu, pilates, prechádzky či plávanie.

Zvýšte príjem bielkovín

Aby ste ochránili vaše kosti, mali by ste do vášho jedálnička zaradiť bielkoviny v dostatočnom množstve. Odporúča sa konzumácia vajec, rýb, strukovín a orechov.

Dopĺňajte vápnik i vitamín D

S podporou zdravia kostí vám pomôže aj vitamín D v kombinácii s vápnikom.

Vyskúšajte akupunktúru

Podľa východnej medicíny, na ktorej stojí i akupunktúra, sa počas menopauzy v tele ženy narúša nielen hormonálna rovnováha, ale aj tá energetická jing a jang. S jej nápravou môže pomôcť práve akupunktúra.

Na záver

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že klimaktérium predstavuje prirodzený proces v tele ženy, ktorému nie je možné nijako zabrániť, ale práve naopak – je dôležité prijať ho.

Pomôže vám v tom zdravá životospráva, dostatok potrebných vitamínov i minerálov, psychická pohoda a v prípade potreby i pomoc z prírody vo forme výživového doplnku.

Zdroje:

 1. Koniec ženstva? Kdeže! Na menopauzu môžete myslieť aj ako na slobodu a nový začiatok
 2. Rýchly test odhalí, kedy vás čaká nástup menopauzy
 3. Inkontinencia – strata schopnosti udržať moč
 4. Všetko, čo by ste mali vedieť o menopauze
 5. Menopauza vás nešetrí? Zbláznené hormóny upokojí týchto 11 pomocníkov
Redakcia Megafit

Redakcia Megafit

Baví nás byť zdraví. Snažíme sa prinášať zaujímavé a pravdivé informácie zo sveta zdravia a výživy, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu životu. U nás je zdravie na prvom mieste.

Pridajte aj vy svoj názor k tomu, čo tu bolo napísané.

Pridajte komentár alebo hodnotenie

Megafit.sk
Logo