Prípravky na prostatu + všetko, čo potrebujete vedieť o problémoch s prostatou
Porovnanie prípravkov na prostatu
Do redakcie sa nám dostali 3 veľmi dobre predávané a medzi mužmi veľmi obľúbené produkty, ktoré majú za cieľ pomôcť s problémami s prostatou. Čo všetko sme o nich zistili?
Cemio RED 3
Cemio Red3 predstavuje silnejšie zloženie za prekvapivo optimálnu cenu, vďaka čomu sa môžete cítiť mužsky rýchlo a jednoducho!
Švajčiarská kvalita s obsahom prémiových bylín, ktorých účinok je rokmi preukázaný na mužoch rôznych vekových kategórií. Cíťte sa opäť mužom!
Zloženie:
- 600 mg slivka africká – stará sa o zdravie prostaty
- 25 mg žerucha peruánska (maca) – prírodné afrodiziakum
- 100 mg eleuterokok ostnatý (sibírsky ženšen) – imunita a psychická odolnosť voči stresu
- 40 mg ľan siaty – podpora prostaty
- 10 mg kustovnica čínska – udržiava organizmus vo forme
- 30 mg gumojilm brestový – zdroj mužskej energie
- 50 mg sója fazuľová – normalizuje funkciu prostaty
Dávkovanie:
Keďže ide o prírodný produkt, ktorý obsahuje vysoký obsah extraktov na jednu kapsulu, odporúča sa užívať 1 kapsulu kedykoľvek počas dňa. Kapsulu je nutné zapiť dostatočným množstvom vody.
Cena:
Jedno balenie obsahuje 30 kapsúl, čo pri odporúčanom dávkovaní predstavuje kúru na celý mesiac. Jedno balenie vychádza na cca 20 a preto určite odporúčame siahnuť po zvýhodnených viac kusových baleniach.
Prostalex
Prírodný doplnok stravy určený pre mužov na dlhodobé užívanie, ktorí chcú svoju prostatu udržiavať zdravú.
Vďaka voľnopredajnému produktu Prostalex sa o svoju prostatu môžete starať už dnes! Vďaka prírodnému zloženiu nespôsobuje vedľajšie účinky a nezaťažuje organizmus.
Zloženie:
- 150 mg Saw palmetto – podporuje zdravie močových ciest, prostaty a potenciu
- 50 mg slivka africká – podporuje zdravie močového mechúra
- 50 mg Urtica dioica – podporuje správnu funkciu obličiek
- 50 mg beta-sitosterol – priaznivo ovplyvňuje zdravie muža
Dávkovanie:
Prostalex je nutné užívať pravidelne a dlhodobo. Odporúčaná denná dávka nesmie presiahnuť 1 kapsulu denne, ktorú je potrebné zapiť dostatočným množstvom tekutín.
Kapsula sa má užiť tesne pred jedlom alebo počas jedla.
Cena:
Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl, ktoré teda pri dodržaní odporúčaného denného dávkovania vydrží 2 mesiace. Cena tohto balenia zväčša nepresahuje 20 eur.
Prostenal Control
Komplexný doplnok stravy, ktorý vplýva nielen na zdravie reprodukčného systému u mužov, ale aj na libido a fyzickú výkonnosť.
Obsiahnutý zinok dokonca podporuje pohyblivosť a množstvo spermií, čo zvyšuje mužskú plodnosť. Vitamín B6 uvoľňuje myseľ, čo opäť priaznivo vplýva na vitalitu a sexuálnu aktivitu.
Zloženie:
- Saw palmetta – pre zdravie močových ciest
- Urtica dioica – podporuje prirodzenú funkciu obličiek a očistu tela od toxínov
- kotvičník zemný – osvedčený aj u športovcov, ktorí potrebujú byť vo forme
- zinok – na podporu plodnosti
- vitamín B6 – pre vitalitu a psychickú pohodu
- vitamín D3 – pre potrebnú dávku imunity
Dávkovanie:
Jedna tableta Prostenal control denne sa musí zapiť dostatočným množstvom vody, pričom sa užíva výhradne po jedle. Účinky sa neprejavia ihneď, preto sa vyžaduje dlhodobé užívanie.
Cena:
Jedno balenie obsahuje 30 tabliet = kúra na 1 mesiac. Aj napriek vysokej spokojnosti s produktom si drží cenu okolo 14 €.
Všetko, čo potrebujete vedieť o vitamíne C
Prostata je síce malý, no o to viac dôležitejší orgán nachádzajúci sa výlučne v tele muža. Bez neho by správne nefungovalo močové ústrojenstvo, ale ani pohlavná sústava.
Drvivá väčšina mužov jej nevenuje žiadnu pozornosť, teda iba dovtedy, kým sa neohlási.
Časté močenie, bolesť počas močenia či krv v moči predstavujú iba zlomok toho, čím vás môže prostata potrápiť. Viete, ktoré príznaky by ste už nemali ignorovať?
Čo to tá prostata vlastne je a kde sa nachádza?
Prostata, alebo aj predstojná žľaza, je súčasťou mužskej vnútornej pohlavnej sústavy.
Je umiestnená medzi konečníkom a koreňom penisu, nad svalmi panvového dna, pod močovým mechúrom. Aj preto je možné vyšetriť ju pohmatom.
Prostata tiež obopína hornú časť močovej trubice, približne 3 cm z nej. Na jej zadnú stranu sa napájajú semenovody a semenné mechúriky, ktoré cez ňu zároveň i prechádzajú a vyúsťujú do močovej trubice.
Vonkajší obal prostaty je tvorený svalovinou a žľazami – pozostáva z 30 až 50 žliaz, ktoré produkujú sekrét.
Normálna, zdravá prostata má tvar pripomínajúci gaštan či vlašský orech. Je približne 4 cm široká, 2 cm hrubá a 3 cm vysoká. Jej hmotnosť dosahuje cca 20 až 30 gramov. Do konečnej veľkosti, hmotnosti i podoby rastie približne do 17. roku života.
Aké funkcie plní prostata?
Primárnou funkciou prostaty je vytváranie prostatickej tekutiny, ktorá tvorí približne jednu tretinu ejakulátu. Práve kvôli tomu, že obklopuje močovú rúru, dokáže ju zatlačiť svalmi a vytlačiť tekutinu do močovej trubice.
Prostata má zároveň za úlohu uzatvoriť počas ejakulácie močovú trubicu a zabrániť tak spermiám preniknúť do močového mechúra.
Rovnako uzatvára i semenné kanály počas močenia, čím ich chráni pred preniknutím moču do ich vnútra.
Vylučovanie prostaty je nesmierne významné aj pre správnu funkciu spermií a teda aj pre celkovú plodnosť muža.
O prostate sa tiež zvykne vravievať ako o mužskom bode G, ktorého stimulácia dokáže spôsobiť nevídanú rozkoš.
Prostata a jej príznaky: Ako zistíte, že niečo nie je v poriadku?
Keďže prostata sa nachádza v blízkosti močovej sústavy, to, že sa s ňou niečo deje, vám môžu napovedať práve problémy s močením, ale taktiež i obtiaže pri ejakulácii.
Časté močenie
Tento príznak patrí k tým najbežnejším a najčastejšie sa vyskytujúcim. Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak v noci musíte stať niekoľkokrát z postele a vaše kroky smerujú na toaletu.
Za častým močením sa môžu skrývať infekcie horných i dolných močových ciest, ale tiež aj zápal prostaty.
Pálenie a rezanie pri močení
K častému močeniu sa veľmi často pridajú aj ďalšie príznaky, ako nepríjemné pálenie a rezanie počas močenia.
Tie vás taktiež môžu potrápiť v dôsledku infekcie močových ciest, ale môžu poukazovať aj na ochorenie prostaty.
Problémy s úplným vyprázdnením močového mechúra
Objaviť sa môžu i problémy s vymočením sa, či už s úplným vyprázdnením mechúra alebo slabý, tenký prúd moču.
Najčastejšie za nimi stojí nezhubné zväčšenie prostaty.
Bolesť počas močenia, ale i ejakulácie
Ochorenie prostaty veľmi často signalizuje i bolesť vyskytujúca sa počas močenia, ale dokonca aj počas ejakulácie.
Môže sa objaviť v dôsledku infekcií, zápalu, ale i zhubného zväčšenia prostaty.
Krv v moči či v ejakuláte
Ak v moči alebo v ejakuláte objavíte krv, návštevu lekára už neodkladajte ani chvíľu. Môže ísť totiž o ochorenie obličiek, čo tiež netreba podceňovať, ale aj o rakovinu prostaty.
V akom veku sa zvyknú objavovať problémy s prostatou?
S pribúdajúcim vekom má totiž prostata tendenciu zväčšovať sa a spôsobovať tak nepríjemné obtiaže.
Najčastejšie ochorenia prostaty: Zápal, hyperplázia i rakovina
Všetky vyššie spomenuté príznaky sa môžu objaviť v dôsledku niektorého z ochorení prostaty.
Zápal prostaty alebo aj prostatitída a jej príznaky
Zápal prostaty je ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou. Môže byť akútne, ale v prípade nedostatočného preliečenia sa môže opakovať a prerásť do chronického stavu.
Prostatitída sa prejavuje bolestivým močením, močom v krvi, zimnicou, bolesťou, neustálym nutkaním na močenie či neúplným vyprázdnením.
Hyperplázia či nezhubné zväčšenie prostaty a jeho príznaky
Hyperplázia prostaty predstavuje nezhubné, teda benígne zväčšenie prostaty, v dôsledku ktorého prostata tlačí na močovú rúru a spôsobuje ťažkosti počas močenia.
Ide o pomerne často sa vyskytujúce ochorenie u mužov po 50-tke, ktoré vzniká či už pre pokročilý vek, ale aj genetickú predispozíciu, nevhodnú životosprávu alebo iné ochorenie, ako vysoký krvný tlak či cukrovka.
Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina prostaty je malígne, teda zhubné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku nekontrolovateľného rastu a bujnenia malígnych buniek.
V pokročilých štádiách môže zasahovať nielen prostatu samotnú, ale i okolité orgány a tkanivá, a môže metastázovať v lymfatických uzlinách i v kostiach.
Pod jej vznik sa môže podpísať genetická predispozícia, nevhodná životospráva, obezita a tiež pokročilý vek.
Rakovina prostaty sa spočiatku môže ohlásiť nenápadne – častým nutkaním na močenie či neúplným vyprázdnením. Neskôr sa môžu objaviť problémy s erekciou, krv v ejakuláte, bolesti panvy, úbytok na hmotnosti či strata chuti do jedla.
Diagnostika problémov s prostatou
V prípade akýchkoľvek problémov s prostatou je dôležité neodkladať návštevu lekára.
Prvotné vyšetrenie vám môže vykonať aj váš všeobecný lekár. Ten sa bude zaujímať o vašu rodinnú anamnézu a taktiež aj obtiaže, ktorými trpíte, ako dlho trvajú a podobne.
Môže tiež vykonať vyšetrenie moču, ako i nebolestivé a rýchle vyšetrenie prostaty prstom cez konečník, na základe ktorého zistí veľkosť a povrch prostaty.
V prípade potreby vás lekár odošle na odborné vyšetrenie k urológovi, ktorý vám okrem iného môže vyšetriť i krv na zistenie hladiny PSA – teda prostatického špecifického antigénu. Zvýšená hladina môže signalizovať rakovinu prostaty.
Ďalšou možnosťou diagnostiky je aj uroflowmetrické vyšetrenie, počas ktorého sa vyhodnocuje sila prúdu moču vo fázach močenia.
Jednou z možností je aj ultrazvukové vyšetrenie.
Ako sa lieči prostata?
Liečba problémov s prostatou závisí od zisteného stavu konkrétneho jedinca.
V prípade prostatitídy, teda zápalu prostaty, je nutná liečba antibiotikami. Pomôcť však môžu aj režimové opatrenia, zmena životného štýlu, obmedzenie stresu či výživové doplnky na podporu zdravia prostaty.
Aj pri nezhubnom zväčšení prostaty môže pomôcť obmedzenie alkoholu a kofeínu či dostatok pohybu. Pristúpiť sa môže aj k liečbe pomocou preparátov určených na uvoľnenie hladkého svalstva prostaty či bylinných, voľne dostupných prípravkov.
Pri vážnejších stavoch, ako zablokovanie močovej rúry, je možná aj chirurgická liečba, ktorá spočíva v odstránení časti tkaniva či celej prostaty.
Voľnopredajné prípravky na prostatu: Pomôžu?
Voľnopredajné prípravky na prostatu môžu, ale i nemusia pomôcť. Samozrejme, všetko sa od odvíja od konkrétnych problémov s prostatou.
Vždy je preto potrebné riadiť sa v prvom rade pokynmi vášho lekára.
Voľne dostupné prípravky na prostatu sú vnímané skôr ako istý druh prevencie, vďaka ktorému možno predísť ochoreniam tohto dôležitého mužského orgánu alebo ich do istej miery zmierniť.
Niektoré z prípravkov tiež môžu poslúžiť aj ako účinná doplnková liečba pri zväčšenej prostate.
Výživové doplnky na prostatu zároveň svojím zložením priaznivo vplývajú aj na močové ústrojenstvo a pomáhajú tak predchádzať infekciám.
Mnohé z nich majú močopudný účinok, prečisťujú močové cesty a podporujú imunitu či celkovú vitalitu mužského organizmu. Priaznivo vplývajú aj na sexuálne zdravie.
Okrem voľne dostupných prípravkov na prostatu existujú aj lieky na predpis. Tie však možno užívať výlučne na odporúčanie a pod dozorom lekára.
Prípravky na prostatu a ich zloženie. Ako si vybrať?
Výživové doplnky na prostatu sú voľne dostupné, bez nutnosti návštevy lekára a bez lekárskeho predpisu. Dostanete ich teda v každej lekárni.
Ich plusom je aj prírodné zloženie, ktoré so sebou počas užívania neprináša vedľajšie účinky. Na druhej strane je však potrebné rátať, že nástup účinkov týchto preparátov nie je okamžitý a vyžaduje si istý časť i pravidelnosť a dôslednosť v užívaní.
Pri výbere prípravku na prostatu sa zamerajte predovšetkým na jeho zloženie, konkrétne na obsah bylín, ako kotvičník zemný, saw palmetto, vŕbovka, pŕhľava dvojdomá či slivka africká, ktoré majú preukázateľne priaznivé účinky na prostatu a mužské močové ústrojenstvo.
Dôležité je však nielen samotné zloženie, ale i koncentrácia jednotlivých byliniek, ktorá by mala byť dostatočná. Zloženie môže byť doplnené aj o vitamíny a minerály priaznivo pôsobiace na zdravie prostaty, ako napríklad zinok, vitamín B6, vitamín D3, meď,…
Na záver
Keď sa ohlási prostata, neignorujte ju. Mohlo by a vám to totiž veľmi ľahko vypomstiť.
Zdroje:
- Zväčšená prostata: Príčina vzniku a príznaky. Aké riziká prináša?
- Zväčšená prostata – postrach všetkých mužov
- Nezhubné zväčšenie prostaty
- Ako vzniká rakovina prostaty?