23 najznámejších diét a spôsobov stravovania

Ruku na srdce. Kto z nás neskúsil za život nejakú diétu, alebo obmedzenie stravy? Na akom princípe fungujú známe diéty? Prečítajte si v článku.

Je veľa dôvodov, prečo sa ľudia snažia zmeniť prístup k stravovaniu.

Najčastejšie je to chudnutie spolu so zdravotnými problémami.

K najvyhľadávanejším diétam patria tie, ktoré sľubujú stratu nadbytočných kíl v krátkom čase, ideálne bez námahy. Problém je, že niektoré diéty môžu byť nebezpečné. 

Okrem obmedzenia kalórií totiž často obmedzujú aj vitamíny a minerály, strava je jednostranná a nudná, čo znamená, že človek vyslovene trpí. Povieme vám tajomstvo: takéto utrpenie k dobrým výsledkom nevedie.

V skutočnosti je potrebné sa zamerať na vyváženú stravu a tiež zbaviť sa škodlivých potravín. 

Dostatok pohybu a vyvážený jedálniček je dôležitý aj ako prevencia zdravotných problémov, ako je obezita či kardiovaskulárne ochorenia. 

Najznámejšie diéty: na akých princípoch fungujú? 

Nasledujúce diéty v mnohom reflektujú stravovacie trendy. Treba si však dôkladne premyslieť, ktorá z nich je vhodná práve pre vás. 

1. Stredomorská diéta

Je založená na jedálničku krajín okolo stredozemného mora. Zahŕňa veľa zeleniny, ryby, olivový olej, orechy. (1) Obmedzuje cukor a spracované potraviny na minimum. Stredomorská diéta je pestrá a plná chutí. Preto je veľmi obľúbená a mnohí sa takto rozhodnú stravovať po celý život. 

Stredomorská diéta

2. Nízkosacharidová diéta

Ako naznačuje názov, táto diéta spočíva v nízkom príjme sacharidov. Sacharidy sú primárnym zdrojom energie a ak je ich priveľa, ukladajú sa vo forme tuku. Pri nízkosacharidovej diéte má telo využívať ako zdroj energie tuky a bielkoviny. Vyšší príjem (zdravých) tukov paradoxne vedie k úbytku hmotnosti. (2

3. Severská diéta

Základom jedálnička obyvateľov chladných oblastí Európy sú ryby. Tento zdroj výživy je pre nich prirodzený. Pestovanie zeleniny a strukovín bolo v studenom podnebí často komplikované a tak vsadili na dary Baltského mora a hospodárskych zvierat. 

Severská diéta sa teda skladá z rýb, fermentovaných mliečnych výrobkov, kanolového oleja, koreňovej zeleniny, kapusty, bobuľového ovocia a obilnín. Je bohatá na omega-3 a -6 nenasýtené mastné kyseliny a veľmi zdravá pre srdce, ako prevencia Alzheimerovej choroby či diabetesu. (3)

4. Mačingovej diéta

Pochádza od odborníčky na stravu a autorky knihy Najedzte sa do štíhlosti. Diéta Antónie Mačingovej spočíva v 28-dňovom programe na detoxikáciu organizmu a návrat k správnej funkcii orgánov. Inými slovami, nejde o diétu pre chudnutie, ale celkové zdravie. Jedálniček na mieru vytvára podľa krvných skupín. Pre konkrétny plán vám odporúčame čítať Mačingovej knihy a blog. (4)

5. Atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta vznikla v 70. rokoch 20. storočia. Spočíva v obmedzení sacharidov v niekoľkých fázach za účelom chudnutia.

Prvú fázu diéty tvoria jedlá bohaté na bielkoviny a tuky, sacharidy sa obmedzujú na menej ako 20 gramov denne. V ďalších fázach sa postupne pridávajú zdravšie zdroje sacharidov. Diéta vylučuje rafinovaný cukor. (5

Diétny plán

6. Dubrow diéta

Dubrow diéta kombinuje prerušovaný pôst s predpísanými potravinami, väčšinou tiež s nízkym obsahom sacharidov. Obmedzujú sa v nej tuky, takže kalorický príjem je pomerne nízky. Je to celkom komplikovaný systém stravovania, ktorý má pomôcť schudnúť, no hladu sa pravdepodobne nevyhnete. (6)

7. CICO

CICO je skratka pre “calories in, calories out”. Táto diéta sa zakladá na počítaní prijatých a spálených kalórií. Ak vám nevadí sledovať kalorické tabuľky a kalkulačky, je táto diéta presne pre vás. Zloženie jedálnička si vytvoríte podľa vlastnej chuti. (1

8. Bezlepková diéta (gluten free)

Mnoho ľudí je citlivých na lepok. Niektorí zas trpia tráviacimi problémami a mylne z nich obviňujú práve pšenicu.

Bezlepková diéta nahrádza klasický chlieb a pečivo bezlepkovým, vyrobeným z ryže, kukurice či pohánky.

Bez lepku

Pohánka je zdravá, ak však netrpíte celiakiou, nemá zmysel držať bezlepkovú diétu dlhodobo. Riskujete totiž nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré sa nachádzajú v zrnách ako je raž, ovos či špalda. (7)

9. Dash diéta

Máte problém s vysokým krvným tlakom? DASH je skratkou Dietary Approaches to Stop Hypertension. Diéta vznikla ako odpoveď na stúpajúci počet pacientov s hypertenziou.

Obmedzenie soli a tučných živočíšnych produktov skutočne pomáha znížiť vysoký krvný tlak. Nahraďte mäsové výrobky chudým mäsom, sladké pečivo celozrnným, pridajte veľké porcie zeleniny. Určité množstvo sodíka a jódu v strave potrebujete, preto soľ nevylučujte úplne. (8)

10. Low FODMAP

Skratka FODMAP označuje potraviny s vysokým obsahom sacharidov s krátkym reťazcom. Je priamo určená na riešenie problémov s trávením a choroby, ako je syndróm dráždivého čreva. V skratke, zakazuje všetko, čo môže dráždiť tráviaci trakt, napríklad pšenicu, mlieko, strukoviny, cibuľu a cesnak, niektoré druhy ovocia. (9)

11. SCD diéta

Táto diéta, podobne ako FODMAP, vznikla na liečenie zdravotných problémov, spôsobených ťažko stráviteľnými sacharidmi. Všety potraviny, obsahujúce škroby, všetky priemyselne spracované potraviny, rafinovaný cukor aj mliečne výrobky sú pri SDC diéte zakázané. (10)

12. TLC diéta

Pri TLC diéte sa dodržiava presný počet kalórií – 2500 u mužov 1800 u žien. Zasýtiť by vás mala vláknina, ktorá pomáha znížiť cholesterol. Primárne je TLC určená na chudnutie a zníženie kriticky vysokej hladiny cholesterolu v krvi. (11)

Vylučuje tučné mäso, vyprážané jedlá, mäsové výrobky a plnotučné mlieko – skrátka čokoľvek tučné.

13. Prerušovaný pôst 16:8

Pri prerušovanom pôste nejde ani tak o to, čo jete, ale kedy to jete. Počas dňa máte 8 hodín na to, aby ste si dopriali raňajky, obed a večeru, alebo obed, olovrant a večeru. 16 hodín potom nejete nič. 

Keď sa telo dostane do stavu hladovania, netrávi potraviny a prestáva využívať glukózu v krvi. Začína čerpať energiu z tukov. Krátkodobé hladovanie vedie k zvýšenej aktivite buniek, ktoré majú na starosti imunitu, trávenie a vylučovanie toxínov a odpadových látok z tela. (1)

14. Vegánstvo

Vegáni odmietajú konzumovať akékoľvek potraviny živočíšneho pôvodu. Je to životný štýl – mnohí sa preň rozhodnú preto, aby nepodporovali veľkovýrobu živočíšnych produktov, bezohľadnú voči zvieratám a celej planéte. Proteíny z mäsa, vajec a mliečnych výrobkov nahrádzajú strukoviny, orechy a semienka, tofu, tempeh, seitan atď. 

Vegánska strava je mimoriadne bohatá na vitamíny a antioxidanty zo zeleniny a ovocia. Ak si chcete vyskúšať rastlinnú stravu, dajte si pozor na dostatočný príjem bielkovín, zdravých tukov, železa a vitamínu B12, ktorý sa nachádza len v živočíšnych potravinách. (12)

Vegan

15. Vegetariánstvo

Základ vegetariánskej stravy tvoria raslinné potraviny, no doprajú si aj mliečne výrobky či vajcia. Jediné, čo vegetariáni nezjedia, je mäso. Na rozdiel od vegánstva nemusia riešiť nedostatok bielkovín či vitamínu B12.

16. Flexitariánstvo

Obmedziť spotrebu mäsa, či už z ekologických, etických alebo zdravotných dôvodov, nie je zlý nápad. Ak však nechcete dodržiavať striktné vegetariánstvo, stante sa flexitariánom a z času načas si môžete dopriať mäso. Flexitariánske stravovanie je podobné stredomorskej diéte. (13)

17. Paleo

Čo by ste jedli, keby ste sa ocitli v divočine s oštepom v ruke a akou-takou schopnosťou založiť oheň? Možno by sa vám podarilo niečo uloviť, prípadne nazbierať divorastúce ovocie, korienky či huby. Zástancovia paleo diéty tvrdia, že trávenie človeka nie je prispôsobené mliečnym výrobkom a spracovaným obilninám. Návrat k strave pračloveka považujú za najzdravšiu alternatívu. (1)

18. Raw

Raw strava vás oslobodí od varenia. Obsahuje čerstvú zeleninu, ovocie, naklíčené strukoviny, semienka a orechy, ktoré neprešli tepelnou úpravou. Pestré smoothies a raw koláčiky zo sušeného ovocia sú plné vitamínov. Avšak v zime, keď sa vám žiada jedlo, ktoré vás zahreje, raw stravovanie nie je práve najuspokojivejšie.

Navyše, niektoré živiny z potravín sú lepšie vstrebateľné po tepelnej úprave. (1)

19. Sacharidové vlny

Diéta je inšpirovaná prípravou kulturistov na súťaže. (14) Stručne povedané, ide o striedanie dní so sacharidmi a bez.

Podľa zástancov diéty, telo spaľuje tuky efektívnejšie, keď nemá ako zdroj energie sacharidy. Sacharidy sú primárnym zdrojom energie pre normálnu funkciu tela, preto je lepšie nastaviť si optimálne množstvo na každý deň.

20. WW

Weight Watchers alebo Wellness that Works: skratka WW sľubuje ideálnu a trvalo udržateľnú diétu pre každého. Zahŕňa aj pozitívne nastavenie mysle, fyzickú aktivitu. Skvelý pocit zo života je na prvom mieste. (1)

Dobrý pocit pri diéte

21. Diéta Dr. Gundryho

Doktorovi Gundrymu sa podarilo zdémonizovať “lecitíny” a postaviť ich na čelo všetkých choroboplodných látok. (15)

Pre niektorých sú lecitíny zo strukovín či paradajok ťažšie stráviteľné. Dr. Gundry odporúča jesť mäso a vajcia od zvierat z voľného chovu, fermentované potraviny, zelené fazuľky a olivový olej. Zoznam zakázaných potravín je extrémne dlhý a obsahuje zeleninu, ktorý väčšina ľudí (oprávnene) považuje za zdraviu prospešnú.

22. Fast 800

Tvorca diéty, dr. Michael Mosley, tvrdí, že ak obmedzíte denný príjem kalórií na 800, schudnete za dva týždne 5 kíl. Diéta, podobne ako mnohé, vylučuje spracované potraviny a cukor. Jedlo sa skladá z vyváženého pomeru bielkovín, tukov a sacharidov.

Obmedzuje sa len veľkosť porcií. (16) Vzhľadom na nevyhnutné počítanie kalórií a nízky energetický príjem diétu neodporúčame – mohla by viesť k jojo-efektu.

 

23. Intuitívne jedenie

Ak už máte všetkých diét plné zuby, je načase naučiť sa počúvať vlastné telo. Skoncovať s emocionálnym prejedaním sa však nie je také jednoduché.

Vyžaduje si dlhodobé pozorovanie vlastných potrieb, rozoznávať skutočný pocit hladu od inak podmienenej túžby a nenechať na seba pôsobiť tlak okolia. Jesť intuitívne znamená dopriať telu skutočne len to, čo potrebuje. Chudnutie a zlepšenie zdravotného stavu je vedľajší účinok tejto ne-diéty. (17

Žiadna z diét nepredstavuje univerzálne pravdivý spôsob stravovania. Zväčša zafungujú ako krátkodobá forma očisty, no z dlhodobého hľadiska nie sú riešením nadváhy. Strava síce urobí veľký diel práce na tom, aby ste sa cítili lepšie, no bez pohybu a celkovej zmeny životného štýlu je hrozbou jojo efekt. Počúvajte svoje telo, vždy dá najavo, keď niečo nefunguje. 

O diétach s odborníčkou

Zoznam použitých zdrojov:

  1. 22 Weight Loss Diets Reviewed & Debunked by the Experts: Eat Well, Not Less
  2. Long-term effects of a very-low-carbohydrate weight loss diet compared with an isocaloric low-fat diet after 12 mo
  3. What is the Nordic diet? (And why should you start eating it?)
  4. https://macingova.com/
  5. Atkinsonova diéta: úplne všetko, čo o nej musíte vedieť
  6. What Is the Dubrow Diet—And Can It Actually Help Me Lose Weight?
  7. Should I Go Gluten Free? 4 Risks of a Gluten Free Diet
  8. Všetko, čo potrebujete vedieť o DASH diéte
  9. FODMAP Diet: What You Need to Know
  10. Čo je SCD diéta
  11. Najlepšie diéty podľa amerických odborníkov: 5. TLC diéta (Therapeutic Lifestyle Diet)
  12. What to know about vegan diets
  13. What Is the Flexitarian Diet?
  14. Ako pri chudnutí neskolabovať alebo sacharidové vlny pre ženy
  15. Lectin-Free Diet: Benefits, Risks, Food Choices, and More
  16. Ultrarýchle schudnutie? Na scéne je nová diéta Fast 800 – toto pri nej musíte jesť
  17. Intuitívne stravovanie
Redakcia Megafit

Redakcia Megafit

Baví nás byť zdraví. Snažíme sa prinášať zaujímavé a pravdivé informácie zo sveta zdravia a výživy, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu životu. U nás je zdravie na prvom mieste.

Pridajte aj vy svoj názor k tomu, čo tu bolo napísané.

Pridajte komentár alebo hodnotenie

Megafit.sk
Logo